Doba čtení:1 m, 38 s
Ilustrační foto: imagio
Ilustrační foto: imagio

Jedenáct dolů společnosti Kompania Węglowa, které mají být v rámci restrukturalizace přesunuty do jiného subjektu, budou nakonec fungovat pod názvem Polska Grupa Górnicza (PGG).

Polská vláda je připravena udělat maximum, aby tamní hornictví neskončilo samolikvidací. V rozhovoru pro týdeník Gazeta Polska to uvedl ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Původní plán vlády předpokládal, že perspektivní doly budou převedeny pod finanční skupinu Silesia a budou fungovat pod názvem Nowa Kompania Węglowa. Později se však od tohoto plánu ustoupilo, uvedl polský list Gazeta Wyborcza.

Čtěte také:
Polsko má nový zákon o hornictví
Potopí držitelé dluhopisů polskou JSW?

Na PPG byla přejmenována společnost Węglokoks ROW, patřící do kapitálové skupiny katovického Węglokoksu. Informace potvrdil její předseda představenstva Jerzy Podsiadło.

Změnili jsme název společnosti Węglokoks ROW na Polska Grupa Górnicza. Je to tzv. společnost zvláštního významu, do které bude v rámci restrukturalizace převedeno 11 dolů KompaniiWęglowé,“ řekl Podsiadło, který zároveň upozornil, že mluvit o konkrétních termínech, kdy k převodu dojde, je ještě předčasné, nemělo by se tak ale stát později, než na konci prvního kvartálu letošního roku.

Zatím bude jediným vlastníkem PPG společnost Węglokoks, později by se ale měli dle plánu polské vlády přidat i další investoři, zejména velké energetické společnosti. Jednou z nich by měla být i zmíněná Silesia.

Kompania Węglowa je největším těžařem uhlí v Evropské unii. Zaměstnává více než 34 tisíc lidí. V posledních letech se ale potýká s finančními problémy. Jen za první pololetí loňského roku její ztráta překročila 750 milionů polský zlotých (téměř 5 miliard korun). Aby PGG byla životaschopnou společností, na rozjezd bude potřebovat zhruba 2 miliardy zlotých (cca 13 miliard korun). Pouze za těchto podmínek bude moci realizovat svůj investiční program, splácet dluhy a současně vytvářet zisk. To však bude vyžadovat další rozhovory se všemi zainteresovanými stranami včetně samotných věřitelů.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?