Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu

Hnědouhelný důl Turów Fotot: wikipedia.com

Hnědouhelný důl Turów Fotot: wikipedia.com

Pokud by obyvatelé Frýdlantska a sousedních oblastí přišli kvůli rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów o spodní vodu, je polská vláda připravena poskytnout peněžitou náhradu. Uvedl to polský ministr životního prostředí Jan Szyszko.

Problémy se spodní vodu mohou nastat, pokud dojde k prohloubení dolu o dalších 60 až 80 metrů. Důl by se pak dostal až na kótu 30 metrů pod hladinu moře. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který se svým polským protějškem jednal minulý týden ve Varšavě, je ale kompenzace případných škod až krajním a krizovým řešením problému, napsal server iDNES.cz.

Čtěte také:
Brabec chce skupinu odborníků k polské těžbě
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí

Naší prioritou je, aby k ničemu takovému vůbec nedošlo. Polští kolegové nám přislíbili doplnění podkladů a chybějících informací, které jsou důležité pro vyhodnocení vlivů na vodní poměry v pohraničí. Navíc jsme se dohodli, že vytvoříme společnou pracovní skupinu. V ní bude i zástupce investora dolu,“ uvedl Brabec. „Expertní skupina se sejde v průběhu několika týdnů a to na území Česka. Schůzky se zúčastní i zástupci dotčených regionů,“ dodal ministr, podle kterého navíc není ještě zdaleka jasné, že se polský důl bude opravdu rozšiřovat.

Polská strana ještě sdělila, že projekt na rozšíření hnědouhelného dolu v Turówě není definitivně schválen a posuzuje se jeho záměr, zda se v takovém rozsahu vůbec uskuteční,“ doplnil ministr Brabec.

Česká republika nyní čeká na dokumentaci EIA, což je studie vyhodnocující vlivy na životní prostředí. Až studie z Polska do Česka doputuje, Česko se teprve pak stane přímým účastníkem tohoto posuzování.

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím především sousední elektrárnu Turów. Těžit se tu má až do roku 2044. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. To je jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí