Doba čtení:1 m, 1 s
Boom solárních panelů pro domácnosti a komerční sféru zvýšil instalovaný výkon fotovoltaických zařízení v polsku na téměř 18 gigawattů. Foto: pixabay.com

Polsko v neděli nařídilo rekordní omezení výroby energie z obnovitelných zdrojů. Polský regulátor musel odstavit zařízení s celkovým výkonem 4,5 gigawattu, tedy zhruba dva Temelíny.

Důvodem byly paradoxně příznivé povětrnostní podmínky, kdy foukalo a svítilo slunce, napsal server Seznam Zprávy. Nadměrná výroba elektřiny při snížené víkendové poptávce totiž způsobila problémy energetické soustavy.

Slunečné a větrné počasí zvýšilo výrobu ze solárních panelů a větrných turbín při snížené víkendové poptávce, což vyvolalo potřebu vyrovnat energetickou soustavu země, uvedl na svých internetových stránkách státní provozovatel sítě Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Polský soud zrušil rozhodnutí umožňující prodloužit těžbu v Turówě

Převis nabídky nad poptávkou také stlačil cenu elektřiny při vyrovnávání trhu do záporných hodnot. Polsko, které je historicky závislé na uhelné energetice, se potýká s přechodem na obnovitelné zdroje. Boom solárních panelů pro domácnosti a komerční sféru zvýšil instalovaný výkon fotovoltaických zařízení na téměř 18 gigawattů, zatímco výkon větrných elektráren dosahuje 10,1 gigawattu.

Navzdory občasnému přebytku nabídky musí některé uhelné elektrárny zůstat v provozu, aby mohly dodávat elektřinu během noci.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa