Největší polský producent uhlí, společnost Polska Grupa Górnicza (PGG), nebude podle plánu restrukturalizovat své doly ani snižovat platy. Polská vláda se rozhodla vyhnout konfrontaci s odbory.
Všechny polské vlády se od 90. let potýkají s těžkým domácím uhelným průmyslem, a žádné – včetně současné – se nakonec nepodařilo prosadit plány na restrukturalizaci, napsal server msn.com.
„Věříme, že je nemožné tyto návrhy realizovat bez plného souhlasu odborových svazů,“ řekl mluvčí místopředsedy vlády Jacka Sasina Karol Manys po mnohahodinových rozhovorech mezi představiteli vlády a důlními odboráři v Katovicích v jižním Polsku.
Čtěte také:
Petříček chce víc informací o polském dolu
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích
Manys potvrdil, že původním plánem bylo uzavření několika dolů, ale nikoli snížení platů horníků. Mluvčí rovněž popřel, že celý těžařský průmysl bude uzavřen do roku 2036. Vedoucí odboru Solidarity Slezsko-Dabrowa, Dominik Kolorz, před zasedáním řekl, že odboráři jsou připraveni hovořit o transformaci polského těžebního průmyslu, ale mělo by to trvat nejméně 40 let.
Polsko vyrábí asi 80% své elektřiny z uhlí a je jediným členem EU, který se nezavazuje, že do roku 2050 nebude uhlíkově neutrální.
Záchrana uhelného sektoru byla v posledních volbách v letech 2019 a 2020 příslibem vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).
Dvanáct uhelných dolů bylo v červnu uzavřeno kvůli rozšíření COVID-19 a po dlouhých jednáních se odbory dohodly na snížení výplat horníků za měsíc květen o 20%. Odborový svaz Solidarity však vládu varoval, že bez státní podpory by se průmysl zhroutil.
Polský sektor těžby černého uhlí zaznamenal od ledna do listopadu 2019 čistou ztrátu přes 460 milionů zlotých (110 milionů EUR, 125 milionů USD) ve srovnání se ziskem 980 milionů zlotých o rok dříve.
Polské podniky, které jsou stejně jako většina uhelných dolů kontrolovány státem, často preferují levnější dovážené uhlí. Cena uhlí v Polsku v roce 2019 nadále rostla. Na konci listopadu dosáhl index cen komodit pro elektrárny 266,35 zlotých za tunu, což je o 6% více než v předchozím roce.
Podle předběžných údajů Eurostatu bylo do Polska dodáno od ledna do listopadu 2019 14,9 milionu tun uhlí, což je o 16% méně než před rokem. Největší objem, 9,8 milionu tun, dorazil z Ruska. V březnu odbory kritizovaly vládu za to, že nezastavila dovoz uhlí z Ruska v době, kdy rostly zásoby domácích dolů. Odboráři dokonce blokovali železniční tratě. Před pandemií Polsko také zvyšovalo dovoz levnějšího uhlí z ukrajinského odtrženého donbasského regionu, Mozambiku, Kolumbie a Austrálie.