
Polská vláda přijala novou energetickou strategii pro období do roku 2040, která zahrnuje postupný přechod země od uhlí k čistším zdrojům energie. Mezi cíle patří rozvoj jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Vláda však zároveň uvedla, že Polsko se bude snažit své vlastní zdroje energie, tedy zejména uhlí, využívat, dokud to bude možné.
Strategie s označením PEP2040 prošla řadou úprav, protože vláda ji musela přizpůsobit klimatické politice Evropské unie a zároveň překonat výhrady silných odborů z polského uhelného průmyslu, napsala agentura Reuters.
Čtěte také:
Beneš: Odpůrcům jádra jde možná o dovoz plynu
Ruské jádro je nebezpečné, ruský plyn nevadí?
Vládní strategie předpokládá, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie se do roku 2030 zvýší na minimálně 23 procent z nynějších zhruba 13 procent. Počítá rovněž se spuštěním první polské jaderné elektrárny s kapacitou až 1,6 gigawattu.
Polsko v současnosti vyrábí většinu své elektřiny z uhlí a je jedinou členskou zemí EU, která se nepřipojila k závazku dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Země argumentuje tím, že k přechodu ekonomiky od uhlí k čistším zdrojům energie potřebuje více času i peněz.
„PEP2040 bude naším kompasem při přechodu k ekonomice s nulovými emisemi uhlíku,“ uvedl k nové energetické strategii polský ministr klimatu a životního prostředí Michal Kurtyka.
Největší polská energetická skupina, tedy státní společnost PGE, novou strategii přivítala. Ekologičtí aktivisté však tvrdí, že strategie je neadekvátní a že v zájmu odvrácení dalšího růstu teploty by EU a Polsko měly ukončit spalování uhlí do roku 2030.