Zraněný polský horník opustil nemocnici

Horníci před Vánoci zahynuli při výbuchu metanu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Polský horník těžce popálený při prosincovém výbuchu metanu na Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku byl propuštěn z Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava. Muž popálený na 65 procentech těla byl dva měsíce v umělém spánku, podstoupil šest velkých operací a řadu výkonů na operačním sále. Novinářům to sdělila mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Přes spoustu infekcí odchází po vlastních nohou, je zhojený a teď už jej čeká rehabilitace. K nám bude chodit jen na kontroly. Budeme sledovat stav jizev a pokud bude potřeba, provedeme rekonstrukční operace. Nicméně v tuto chvíli žádná akutní operace nutná není,” uvedla k jeho zdravotnímu stavu přednostka kliniky Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Čtěte také:
OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR
Obžalovaní v kauze OKD jsou nevinní

Podle ní muž, jehož značná část popálenin dosáhla třetího stupně, odchází domů zcela soběstačný. Započatou rehabilitaci podle lékařky už v době hospitalizace zvládal velmi dobře.

Neštěstí se stalo loni 20. prosince v severní lokalitě Dolu ČSM. Pod zemí explodoval metan a následně vypukl požár. Při výbuchu zemřelo 13 lidí a dalších deset bylo zraněno, v nemocnicích skončili tři lidé. Jeden byl propuštěn krátce po hospitalizaci, další pak později.

Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostili záchranáři o několik dní později, když na místě neštěstí dělali předběžný průzkum.

Tento týden v Dole ČSM-Sever začaly práce na zpřístupnění místa neštěstí, kde po výbuchu zůstávají ještě ostatky devíti horníků. První z nich by podle předpokladů mohly být vyproštěny na konci dubna. Na kraji důlní chodby zůstalo pět mrtvých horníků. Čtyři těla jsou v dobývacím prostoru, tedy na druhém konci chodby.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje