Polský premiér vyzval k ukončení Nord Stream 2

Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval německou vládu, aby projekt ukončila. Foto: wikipedia.org

Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval německou vládu k ukončení projektu plynovodu Nord Stream 2. V komentáři pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung Morawiecki uvedl, že plynovod „odstřelí evropskou energetickou politiku zevnitř“.

„Plynovod Nord Stream 2 stál Evropu už příliš mnoho peněz a s každým rokem rostou jeho dopady na unijní bezpečnost, důvěryhodnost a nezávislost,“ uvedl polský premiér.

Čtěte také:
Německý politik zpochybnil dokončení Nord Stream 2
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2

Plynovod vzbuzuje kontroverze po celou dobu výstavby. Kritici projektu varují, že plynovod ještě zvýší závislost Evropy na ruském plynu. Proti výstavbě plynovodu se dlouhodobě staví zejména USA, Polsko či Ukrajina. Ze států EU naopak projekt podporuje zejména Německo.

I tam má ale plynovod své kritiky, jejichž hlas zesílil po otravě ruského opozičního politika a kritika Putinova režimu Alexeje Navalného. Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou, prohlásil, že režim ruského prezidenta Vladimira Putina opovrhuje lidskými životy, proto si případ otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného žádá jasnou a tvrdou evropskou reakci.

„Kdyby nyní měl být plynovod Nord Stream 2 dokončen, bylo by to pro Vladimira Putina jen naprostým potvrzením toho, aby v takovéto politice pokračoval, dokonce by se mu to ještě vyplatilo,” řekl Röttgen. Na dotaz, zda by pozastavení projektu nepoškodilo především německé hospodářství, odpověděl, že již nyní Německo odebírá 40 procent plynu z Ruska, takže dokončený plynovod by ještě více zvýšil německou energetickou závislost na Moskvě.