Polští horníci dál protestují

Zásoby černého uhlí v mnoha elektrárnách jsou už pod minimem požadovaným ze zákona a ohrožují stabilní provoz. V problémech je i jedna z největších černouhelných elektráren v zemi, Elektrárna Opole. Foto: wikipedia.org

Polští horníci, kteří druhým dnem protestují s cílem dosáhnout vyšších mezd, se s vedením těžební společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG) nedohodli. Budou tak protestovat i dnes, přestože původně měli skončit včera. Další kolo rozhovorů je naplánováno na 10. ledna, na 12. a 13. ledna odbory vyhlásily referendum o případné stávce. Od 17. ledna plánují na neurčito obnovit svoji současnou formu protestu, kdy blokují odvoz uhlí z dolů PGG do elektráren.

PGG je největším producentem černého uhlí v Evropské unii. Horníci si chtějí kromě vyšších mezd vymoct i příplatky za přesčasy, které odpracovali od loňského září v souvislosti s vysokou poptávkou ze strany polských elektráren po uhlí. Odboráři zdůrazňují, že díky jejich práci nad rámec běžných směn se daří vyhnout se výpadkům dodávek elektřiny a tepla.

Požadují, aby hrubá měsíční mzda v PGG vzrostla ze 7800 na 8200 zlotých (44 098 Kč). Podle neoficiálních odhadů by tyto požadavky mohly firmu vyjít celkem na 130 až 140 milionů zlotých (700 až 754 milionů Kč). PGG nechce na jejich požadavky přistoupit.

Odboráři blokují polské doly

Protest nemá žádný dopad na těžbu uhlí, protože postupuje v souladu s plánem,“ uvedl mluvčí PGG Tomasz Glogowski. Horníci neblokují dodávky soukromým odběratelům.

Ministerský náměstek odpovědný za těžební sektor Piotr Pyzik blokádu označil za hrozbu pro energetickou bezpečnost Polska.

Podle mluvčí podniku Polské energetické sítě Beaty Jaroszové-Dziekanowské, kterou cituje deník Gazeta Wyborcza, jsou zásoby černého uhlí v mnoha elektrárnách už pod minimem požadovaným ze zákona a ohrožují stabilní provoz elektráren. Onet.pl uvádí, že v takové situaci jsou dvě největší černouhelné elektrárny v zemi, Opole a Kozienice.

Horníci tvrdí, že jejich protest neohrožuje energetickou bezpečnost země ani dodávky tepla do domácností. Nechali prý odjet náklad uhlí mířící do jedné z tepláren, aby nemusely být omezeny dodávky tepla pro část obyvatel Katovic a Chorzowa. Druhá část suroviny byla určená pro chemický závod Ciech Soda Polska, kde kvůli nedostatku uhlí hrozila přestávka ve výrobě.