Doba čtení:1 m, 9 s

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce na řešení budoucnosti zaměstnanců černouhelné společnosti OKD získat peníze z Evropského globalizačního fondu (EGF).

Fond se používá v případě, kdy je propuštěno v určitém časovém úseku více než pět set lidí. Jsou to finanční prostředky, které jdou přímo na podporu propuštěných lidí, na jejich rekvalifikace, na podporu jejich dalšího zaměstnání.

„Pro nás je naprostou prioritou zachovat pracovní místa v dole jako takovém. Pokud to nebude možné, tak se budeme maximálně snažit, aby ti lidé, kteří ještě nemohou do předčasného důchodu, našli zaměstnání jinde. To znamená posílení příslušných úřadů práce, na které bude největší nápor,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Čtěte také:
ČSSD peníze OKD nedá, stát Paskov nekoupí
Soumrak Dolu Paskov se přiblížil

Současně pokračují také jednání s případnými zájemci o „akviziční aktivity“ v OKD, o řízeném úpadku či odprodeji části podniku.

Ministři Jan Mládek a Michaela Marksová Moravskoslezský kraj v pátek navštíví. Setkají se zástupci odborů a měst, kterých by se propouštění dotklo nejvíce. Jednání se zástupci firmy NWR, která vlastní OKD, pak ministři očekávají počátkem ledna.

NWR navrhla uzavření dolu Paskov už na konci příštího roku. Za pokračování těžby požaduje čtyři miliardy korun. Vláda i tripartita to odmítly, stejně jako převod dolu na stát.

Mohlo by vás zajímat:
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa