Doba čtení:1 m, 25 s
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) si prácu v dole vyzkoušela. Foto: ivz

Ministryně práce a sociálních věci Michaela Marksová (ČSSD) nechce horníkům komplikovat život. Předloží vládní návrh, podle nějž by až 3500 horníků mělo odejít do předčasného důchodu.

Vláda už projednávání důchodů pětkrát odložila. Jejich schválení blokuje ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chtěl propojit jednání vlády o penzích horníků s řešením problému společnosti OKD spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

„Opatření je součástí pomoci lidem v oblastech, kde se počítá s postupným útlumem těžby uhlí. Mělo by umožnit všem hlubinným a uranovým horníkům, aby mohli odejít o pět let dříve do důchodu, tak jak je to běžné v evropských zemích,“ uvedla ministryně.

Opatření je součástí pomoci lidem v oblastech, kde se počítá s postupným útlumem těžby uhlí

Čtěte také: Bitva o důchody zuří i na Facebooku

Podle návrhu, který Marksová znovu předloží na nejbližším jednání vlády, by horníci měli získat nárok odejít do důchodu o pět let dříve bez ohledu na to, kdy do tohoto povolání nastoupili poprvé. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak chce zohlednit extrémně namáhavou a zdraví nebezpečnou práci horníků. Snaží se ale také předejít zvyšování nezaměstnanosti v severomoravském regionu, který by nastal v důsledku útlumu těžby uhlí.

Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory. Podle nich se kvůli horšímu zdraví mnozí horníci důchodu nedožijí a opatření by řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním.

Návrh novely o důchodovém pojištění, který upravuje podmínky pro získání nároku na dřívější odchod do důchodu u horníků z hlubinných dolů, byl konzultován se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

Mohlo by vás zajímat:
Horníci se trefují do Pelikána