Doba čtení:1 m, 17 s
Lom Nástup Tušimice: Foto. Wikipedia

Poplatek za vytěžené uhlí hnědé uhlí se zvýší dvojnásobně, dospěli jsme k tomu na ministerstvu po řadě diskusí. Na Žofínském fóru to dnes řekl náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc. Dodal, že diskuse o novele horního zákona se vede dlouho. Je škoda, že se kromě poplatku neřeší také další věci.

Těžební firmy nyní odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí. Ministerstvo průmyslu a obchodu už dříve oznámilo, že výše těžebních poplatků se nově nebude určovat zákonem, ale vládním nařízením.

Zastáncem vyšších poplatků za těžbu je ministr financí Andrej Babiš (ANO), který chtěl původně desetinásobné zvýšení. Upozorňoval, že uhlí patří státu a ten dostává málo. Státní kasa by tak podle něj získala více než 3,6 miliardy korun.

Šolc také řekl, že peníze ze zvýšeného poplatku za těžbu by mohly putovat do sociálního fondu, jehož vznik by podpořil premiér Bohuslav Sobotka. Fond by mohl pomoci regionům postiženým útlumem těžby.

Domnívám se, že by vláda měla zřídit sociální fond, který by financovala z navrhovaného zvýšení poplatků z vytěženého uhlí tak, aby tyto prostředky mohly být použity na podporu nových pracovních míst v regionech postižených útlumem těžby. Zřízení tohoto fondu by mohlo pomoci snížit sociální napětí mezi horníky, kterým hrozí propouštění v případě, že se limity neprolomí,“ uvedl minulý týden po setkání se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem (Strana zelených).

Zvýšení poplatku za vytěžené uhlí tento týden podpořil prezident Miloš Zeman. Chce, aby peníze šly do dotčených regionů.