Podle analytiků IEA zůstane poptávka po uhlí v následující pětiletce relativně stabilní a dokonce mírně poroste tempem cca o 1 procento ročně. Rozvíjející se země v čele s Indií jej stále považují za hlavní a především nejrychlejší cestu ke zvýšení své produkce energií.
IEA odhaduje, že podíl uhlí na celkovém energetickém mixu do roku 2023 poklesne ze současných cca 27 na cca 25 procent. Svět by měl v roce 2023 spotřebovávat cca 5,4 miliardy tun uhlí a jeho ekvivalentů, uvedl server kurzy.cz.
Čtěte také:
Uhelní giganti: 3. Indie
Indie umožní těžit uhlí i soukromníkům
O půl procenta ročně by měla klesat poptávky v Číně, která byla a je doposud největším spotřebitelem uhlí. O cca 150 miliónů tun ročně naopak poroste poptávka v Indii. Nejsilněji poroste poptávka po uhlí v regionu jihovýchodní Asie v zemích, jako jsou Filipíny nebo Vietnam s očekávaným růstem o cca 5,7 procenta do r. 2023. V USA a Evropě by poptávka po uhlí měla naopak klesat o cca 2 procenta ročně.
Růst celkové poptávky a snižování produkce by mělo působit příznivě na cenový vývoj. Růst ceny nicméně zřejmě nepovede k růstu investic do nových dolů. Finanční instituce v zemích rozvinutého světa ztrácí zájem o participaci v tomto ohledu.
IEA odhaduje, že celosvětový obchod s uhlím v roce 2023 bude dosahovat cca 782 miliónů tun uhelných ekvivalentů, což je zhruba na úrovni loňských čísel. Celkově analytici IEA odhadují, že fosilní paliva bude lidstvo využívat ještě po velmi dlouhou dobu.
Mohlo by vás zajímat:
Unikátní laser umí vyrovnat terén
Moderní technologie ovládají dozery
Černouhelný prach je moderní palivo