Portugalsko končí s podporou OZE

Lisabon-wikipedia-Vitor-Oliveira_compressed

V Lisabonu platí domácnosti kvůli podpoře obnovitelných zdrojů nejvyšší cenu za elektřinu v přepočtu na kupní sílu v Evropě. Foto: wikipedia.org Vitor Oliveira

Portugalsko přestane dotovat nové obnovitelné zdroje. Důvodem jsou vzrůstající ceny elektřiny v zemi. Omezení podpory však nebude retroaktivní.

Investoři potřebují mít jistotu, pokud jde o jejich investice. Nechceme tedy měnit pravidla hry v jejím průběhu. Jakmile ovšem kontrakty vyprší, obnovitelné zdroje půjdou na trh bez jakýchkoliv dotací,“ citoval server oenergetice.cz státního tajemníka pro energetiku Jorge Seguro Sanchese.

Čtěte také:
Erdogan zavedl clo na dovoz uhlí
Šedesát let od tragédie v belgickém dole

Portugalsko k tomuto opatření dovedly vysoké ceny elektřiny, které jsou jednou z překážek ekonomického růstu země. Portugalsko bylo v uplynulé dekádě průkopníkem obnovitelných zdrojů – především těch větrných. Jenže tato raná podpora vyústila ve vyšší koncové ceny elektřiny pro spotřebitele.

Think-tank VaasaETT zaměřující se na energetiku v červenci zveřejnil studii, podle které vychází, že z 29 hodnocených evropských hlavních měst, při uvažování parity kupní síly, platí domácnosti nejvyšší koncovou cenu za elektřinu v Lisabonu. Vysoké koncové ceny elektřiny mají dopad na konkurenceschopnost portugalských společností i na výši disponibilního důchodu tamních domácností, což ohrožuje mírný ekonomický růst trvající poslední dva roky.

V Portugalsku se tak ukáže, zda budou moci fungovat obnovitelné zdroje také za standardních tržních podmínek.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Další krok k těžbě ve vesmíru
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park