Portugalsko zavřelo poslední uhelnou elektrárnu

Ekologové se obávají, aby provozovatelé elektrárny neudělali takovou chybu, že nahradí uhlí zemním plynem či neudržitelnou biomasou. Foto: wikipedia.org

Portugalsko definitivně uzavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, která se nachází v lokalitě Pego. Po Belgii, Rakousku a Švédsku se tak Portugalsko stalo čtvrtou zemí v Evropské unii, která přestala vyrábět elektrickou energii z uhlí.

Ekologové se ale obávají o další budoucnost závodu. „Hlavním úkolem teď je zaručit, aby provozovatelé neudělali takovou chybu, že nahradí uhlí zemním plynem či neudržitelnou biomasou,“ uvedla ředitelka mezinárodní kampaně Europe Beyond Coal Kathrin Gutmannová.

Čtěte také:
Putin: Schvalte Nord Stream 2, zvýšíme dodávky
Němci směřují k energetické závislosti

Mezi projekty na nové využití elektrárny je přestavba na biomasu, výstavba solární elektrárny či závodu na výrobu automobilů na elektrický pohon, uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Elektrárna v Pegu byla největším zdrojem skleníkových plynů v zemi. V letech 2008 až 2019 na ní připadala v průměru čtyři procenta emisí skleníkových plynů v Portugalsku. Další uhelná elektrárna v Sinesu přestala vyrábět elektřinu v lednu. Původně vláda oznámila, že elektrárna v Pegu, která zahájila provoz v roce 1993, přestane vyrábět energii v roce 2023.

Evropský statistický úřad Eurostat uvádí, že Portugalsko v roce 2019 vyrábělo zhruba 31 procent své elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Zbytek pak z fosilních paliv, která země dováží ze zahraničí.