Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD včera vyslechla jednoho svědka, další dva má pozvané na dnešní odpoledne. Komise vyslechla dosud 23 svědků, zhruba stejný počet ji ještě čeká.
Novinářům to v závěru včerejšího jednání řekl předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). Dodal, že se jedná o civilní zaměstnance, nikoliv politicky aktivní osoby. Konkrétnější být nemohl s ohledem na to, že jednání komise je neveřejné.
Čtěte také:
Sněmovní komise k OKD se vrátí k výslechům svědků
Černohorský naznačil podání trestních oznámení
Podle informací ČTK se současné výslechy týkají právníků nynějšího europoslance Pavla Teličky, který dříve figuroval v orgánech některých firem finančníka Zdeňka Bakaly, a Bakalových právníků. „Tím, že bylo jednání uzavřené, nemohu přímo popisovat, co se dělo. Dnes se dostavil jeden svědek, druhý se nedostavil,“ konstatoval Černohorský.
Komise podle něj nyní nevyslýchá lidi politicky aktivní. Dnešní svědek měl posloužit pro dokreslení některých informací. „Nebyl to nějaký klíčový korunní svědek, to ne. Na pátek jsou přizváni dva svědci. Neobdržel jsem zatím omluvu, u jednoho jen, že se zpozdí, protože jeho spoj přiletí trochu později,“ uvedl Černohorský. Komise podle něj už vybírá termíny, v kterých se sejde v říjnu.
Na zářijové schůze si podle informací ČTK pozvala komise celkem sedm svědků. Většina z nich se nějakým způsobem podílela na privatizaci OKD, zejména bytového fondu. Mezi pozvanými figurují podle informací z komise bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý.
Sněmovna v úterý komisi prodloužila lhůtu pro práci o půl roku. Závěry by měla předložit plénu do 12. dubna. O prodloužení lhůty požádala komise podle Černohorského kvůli tomu, že ještě potřebuje vyslechnout některé svědky a zpracovat část písemných materiálů. Černohorský před poslanci bez bližšího upřesnění řekl, že komise už dospěla k některým „závažným zjištěním“, které dosud nebyly známy.
Členové komise zkoumají převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá kritizován bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterého již komise vyslechla. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.
Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo