Doba čtení:1 m, 45 s
Místopředseda sněmovny a poslanec ČSSD Tomáš Hanzel by se měl v Diamu věnovat oblasti útlumu těžby v Ostravsko-karvinských dolech (OKD). Foto: cssd.cz

Místopředseda sněmovny a poslanec ČSSD Tomáš Hanzel míří krátce před volbami do dozorčí rady vlivného státního podniku Diamo, který zahlazuje následky hornické činnosti. Opozice z Moravskoslezského kraje jeho angažmá ostře kritizuje jako trafiku.

Hanzel v letech 2008 až 2018 působil v Karviné jako primátor, v Diamu by se měl věnovat oblasti útlumu těžby v Ostravsko-karvinských dolech (OKD). Jde o činnost, která pod podnik přejde ze společnosti Prisko (současný akcionář OKD), jež spadá zase pod Ministerstvo financí, napsal server Seznam Zprávy.

Čtěte také:
Heřmanickou haldu budou rozebírat až 15 let
Sanaci hald po těžbě černého uhlí vyřeší komise

Diamo spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu řízené vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO). Ten Seznam Zprávám Hanzelovo angažmá potvrdil, nastoupit by měl v polovině roku – tedy zhruba v těchto dnech.

„Potřebovali jsme doplnit někoho zkušeného z municipalit z regionu Moravskoslezského kraje. Diamo přebírá OKD, to je obrovský projekt. Hledali jsme někoho spolehlivého, řešili jsme to logicky i s koaličním partnerem, volba pana Hanzela dává smysl,“ řekl ministr.

„Jako člověk, který dvanáct let dělal primátora města, které má s těžbou uhlí hodně společného, si myslím, že společnosti Diamo mám co nabídnout. Víte, že celý region bude procházet složitým transformačním procesem a společnost Diamo bude jeho nedílnou součástí,“ řekl Seznam Zprávám poslanec Hanzel.

Diamo se skrze OKD dostane k obrovským pozemkům v regionu, u nichž bude klíčové, aby je stát dále nerozprodal – a to proto, aby se kraj zasažený těžbou mohl strategicky rozvíjet.

Funkce pro Hanzela ale vadí opozici, například krajské zastupitelce Zuzaně Klusové (Piráti), která vloni kandidovala na hejtmanku.

„Nevidím důvod, proč by exprimátor Hanzel měl být v orgánech Diama. Je to jen další politická trafika pro vysloužilé politiky. Jako primátor se proslavil tím, že Karvinou nikam neposunul a OKD šel na ruku výměnou za miliony do městské kasy. Není to člověk, který by ve mně vzbuzoval dojem, že pohlídá stovky milionů na transformaci, které Diamem protečou,“ řekla Klusová.