Doba čtení:1 m, 14 s
Důvodem návrhu Václava Krále je, že stropem na ceny energií stát de
facto dotuje technologie, které jsou vůči teplárnám konkurenční. Foto: ODS

Poslanec za ODS Václav Král, jinak také šéf Teplárny České Budějovice, podal pozměňovací návrh k novele energetického zákona, kterým chce zakázat změnu způsobu vytápění budov napojených na teplárenskou síť či přechod na decentralizované zdroje tepla v případě, že stát zastropuje ceny elektřiny a plynu.

Konkrétně pak návrh zakazuje přechod k blokovým kotelnám, tepelným čerpadlům, fotovoltaickým systémům či jejich kombinacím. Důvodem návrhu je, že stropem na ceny energií stát de facto dotuje technologie, které jsou vůči teplárnám konkurenční.

„Malým decentrálním zdrojům je dotována cena paliv v podobě elektřiny a plynu, ale centrálním zdrojům neboli vysokoúčinným soustavám zásobování teplem ceny zastropovány nejsou,“ vysvětlil návrh poslanec Král Hospodářským novinám.

Za drahou elektřinu můžou spekulace a pomalý stát

Teplárnám podle něj ceny paliv také rostou a vedle extrémního zdražení plynu na ně dopadá třeba i čtyřnásobné zdražení štěpky či černého uhlí.

Král má podle svých slov pro návrh předjednanou podporu. Jak silnou, by se mohlo ukázat na jednání hospodářského výboru v pátek. Poslanec se odkazuje i na programové prohlášení vlády. V tom kabinet premiéra Petra Fialy zaručuje, že nedopustí rozpad centrálního zásobování teplem.

Teplárenské sdružení ČR ale v úspěch návrhu nevěří. „Takový návrh jsme na sdružení neprojednávali. A můj osobní názor je, že byť logice návrhu rozumím, tak je to jen těžko prosaditelné,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.