Poslední francouzskou uhelku zatím nezavřou

Poslední francouzská uhelná elektrárna patří českému holdingu EPH Daniela Křetínského. Foto: besix.com

Ve čtvrtek měla být odstavena poslední francouzská uhelná elektrárna v Saint-Avold u německých hranic, která patří holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského. Místo toho však elektrárna pracuje na plné obrátky a využívá uhlí z Ruska.

Jak se televizní stanice Europe 1 dozvěděla od ministryně životního prostředí Barbary Pompiliové v Paříži, doba provozu elektrárny v Lotrinsku bude pravděpodobně prodloužena. „S válkou na Ukrajině jsme v nové situaci, rozhodnutí učiníme v příštích dnech,“ citovala televize ministryni.

Mluvčí pařížského ministerstva životního prostředí sdělila Deutsche Presse-Agentur, že je třeba situaci znovu posoudit. Svou roli hrají dva faktory: 15 z 56 francouzských jaderných elektráren je v současné době odstaveno z důvodu údržby a problémů s korozí a po delší dobu se bude vyrábět méně jaderné energie, než se plánovalo, uvedl server msn.com.

Elektrárna v obci na hranici se Sárskem patřila v letech 2008 až 2019 německé energetické společnosti E.on a její odštěpné společnosti Uniper. Od té doby patří českému holdingu EPH, který má rovněž velký podíl v německém hnědouhelném byznysu. Od roku 2015 je v provozu pouze blok 6 elektrárny.

Němci se snaží vymanit z ruské závislosti

Ohlášené uzavření elektrárny se vzhledem k energetické krizi setkalo s nepochopením zaměstnanců. Jak uvedl odborář Jean-Pierre Damm pro deník „l’Obs“, uzavření elektrárny a následný nákup elektřiny z uhlí v Sársku z nutnosti nemá smysl. „Kde je ekologický přínos?“, zeptal se. „Neříkám, že musíme pokračovat deset let. Pokud se však budeme muset obejít bez ruského plynu, budeme uhlí potřebovat i v příštích měsících.“

V souvislosti s válkou na Ukrajině bylo totiž nutné vytvořit scénáře pro případ snížené dostupnosti zemního plynu, který se používá i pro výrobu elektřiny. O prošetření byla požádána národní elektrárenská společnost EDF a provozovatel sítě.

Vondra: Potřebujeme přežít pár let bez sociálních nepokojů

Konec uhlí zpochybněn i v Německu

Také v Německu spolková vláda zpochybňuje své plány na postupné ukončení těžby uhlí. Zde však uhlí hraje mnohem významnější roli. Nová vládní koalice se původně dohodla na postupném ukončení „ideálně“ do roku 2030. Více energie z uhlí by však bylo poměrně snadným způsobem, jak snížit závislost na ruském zemním plynu. Přestože ještě větší část černého uhlí spalovaného v Německu dodává Rusko, je snazší si ho objednat z jiných zemí. Kromě toho je tu hnědé uhlí jako domácí zdroj energie.