Poslední uhelku v Polsku postaví GE a Alstom

Elektrárna Ostroleka má v současnosti dva bloky. Foto: wikipedia.org Piotr Brichacek

Konsorcium společností GE Power a Alstom Power zvítězilo v tendru na výstavbu poslední uhelné elektrárny v Polsku. Oznámily to firmy Energa a Enea, které budou novou elektrárnu provozovat. Uhelná elektrárna o výkonu 1000 megawattů bude stát v polském městě Ostroleka.

Konsorcium ji vybuduje nákladem šesti miliard zlotých (přes 36 miliard Kč). Elektrárna má zahájit provoz v roce 2023 a elektřinou zásobovat na 300.000 domácností.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

O zakázku se ucházely také čínská China Power Engineering Consulting Group a skupina tvořená společnostmi Polimex-Mostostal a Rafako.

Energa se vrátila k projektu výstavby třetího bloku elektrárny v Ostrolece v roce 2016 v reakci na širší plán vlády zachovat uhlí dlouhodobě základním energetickým zdrojem. Polsko plánuje do roku 2050 snížit podíl uhlí v energetickém mixu ze současných asi 80 procent na 50 procent. Současně chce přecházet k novým technologiím, jako je kombinovaný cyklus s integrovaným zplyňováním uhlí, kterým GE Power vybaví právě Ostrolenku.

Ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski vloni uvedl, že Ostroleka bude poslední postavenou elektrárnou na uhlí v Polsku.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje