Doba čtení:1 m, 34 s
Jadená elektrárna Temelín. Foto: ČEZ

Vláda bude v pondělí 16. března jednat o možných variantách výstavby nových jaderných bloků. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky detailně analyzuje možnosti rozvoje jaderné energetiky v České republice s ohledem na možné příležitosti, ale také rizika tohoto rozvoje. Vyplývá to z informací webu vlády.

Plán vychází z Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) a byl zpracován v mezích jejího strategického zadání, které rozvádí do konkrétních realizačních kroků. Z materiálu vyplývá, že je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

V materiálu jsou detailně uvedeny možné varianty výstavby nových jaderných bloků. První možností je investice prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren společností ČEZ, případně její stoprocentně vlastněnou dceřinou společností. Druhá varianta je investice prostřednictvím privátního investorského konsorcia, tzn. sdružení investorů s cílem dosažení určitého cíle a třetí možností je přímá výstavba ze strany státu prostřednictvím nově založeného státního podniku.

ČEZ zrušil loni v dubnu tendr na dostavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín, protože stát neposkytl finanční garanci. O od té doby se o dostavbě jaderných zdrojů dál mluví. ČEZ považuje projekt nového jaderného zdroje v Česku za důležitý pro energetickou bezpečnost státu, stavbu ale nelze zahájit, dokud pro ni nebudou existovat stabilní podmínky.

Ministr průmysl Jan Mládek (ČSSD) v únoru Rádiu Impuls řekl, že varianta, že by výstavbu financoval samotný ČEZ není průchodná.

Jadernou elektrárnu Temelín navštíví ve čtvrtek 19. března členové sněmovního rozpočtového výboru v rámci svého výjezdního zasedání na jihu Čech. V souvislosti s energetickým zákonem, který je v současné době projednáván Sněmovnou, chtějí posoudit míru energetické soběstačnosti v odvětví výroby elektrické energie a seznámit se na místě se způsobem její výroby. Rozpočtový výbor hodlá posuzovat zejména ekonomickou efektivitu a dopady různých variant energetické koncepce na HDP a životní prostředí.