Ceny emisních povolenek, které se nyní pohybují nad sedmi eury za tunu, by koncem letošního roku mohly atakovat hranici devět eur. Na konferenci 23. Emission Trading o emisních povolenkách to řekl Jan Fousek, jednatel společnosti Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami a obchodníkem s elektřinou a zemním plynem velkým firmám.
Dosud se emisní povolenky nejdráže prodávaly za 28 eur, nejlevněji byly pod třemi eury. Dlouhodobá predikce podle Fouska ukazuje, že v roce 2030 mohou povolenky zdražit až na 30 euro. „Aktuální rostoucí trend je podložen klesajícím přebytkem emisních povolenek na trhu z důvodu backloadingu a pozitivním vývojem politických jednání napříč institucemi EU, nepředpokládáme proto obrat trendu do konce roku, alespoň v základních scénářích vývoje ceny,“ řekl Fousek.
Stabilitu a růst cen může však docílit jen dlouhodobá reforma. Dlouho očekávaná finální dohoda o spuštění Tržní stabilizační rezervy (MSR) od roku 2019 má být začátkem července schválena v Evropském parlamentu v plenárním čtení.
Evropská komise plánuje změnou mechanismu snížit přebytek povolenek na trhu a zvýšit tak jejich cenu. Přebytečné povolenky na vypouštění škodlivin do ovzduší by měly směřovat právě do této rezervy, z níž mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.
„Nyní, co se členské státy EU dohodly na termínu spuštění Tržní stabilizační rezervy (MSR), odhadujeme zvýšení ceny zhruba o 15 procent za rok, čímž vzroste během pár let velký zájem o investice do čistých a méně znečišťujících technologií. Zároveň předpokládáme v roce 2020 růst ceny na 12 až 15 euro a v roce 2030 až na 30 euro,“ dodal Fousek.
Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení se musí povolenky kupovat. Ekonomická krize snížila výrobu a tím i emise, takže povolenek byl na trhu nadbytek a ceny padaly.