Doba čtení:1 m, 35 s
Jan Fousek
Jednatel společnosti Virtuse Energy Jan Fousek.

Ceny emisních povolenek, které se nyní pohybují nad sedmi eury za tunu, by koncem letošního roku mohly atakovat hranici devět eur. Na konferenci 23. Emission Trading o emisních povolenkách to řekl Jan Fousek, jednatel společnosti Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami a obchodníkem s elektřinou a zemním plynem velkým firmám.

Dosud se emisní povolenky nejdráže prodávaly za 28 eur, nejlevněji byly pod třemi eury. Dlouhodobá predikce podle Fouska ukazuje, že v roce 2030 mohou povolenky zdražit až na 30 euro. „Aktuální rostoucí trend je podložen klesajícím přebytkem emisních povolenek na trhu z důvodu backloadingu a pozitivním vývojem politických jednání napříč institucemi EU, nepředpokládáme proto obrat trendu do konce roku, alespoň v základních scénářích vývoje ceny,“ řekl Fousek.

Stabilitu a růst cen může však docílit jen dlouhodobá reforma. Dlouho očekávaná finální dohoda o spuštění Tržní stabilizační rezervy (MSR) od roku 2019 má být začátkem července schválena v Evropském parlamentu v plenárním čtení.

Evropská komise plánuje změnou mechanismu snížit přebytek povolenek na trhu a zvýšit tak jejich cenu. Přebytečné povolenky na vypouštění škodlivin do ovzduší by měly směřovat právě do této rezervy, z níž mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.

„Nyní, co se členské státy EU dohodly na termínu spuštění Tržní stabilizační rezervy (MSR), odhadujeme zvýšení ceny zhruba o 15 procent za rok, čímž vzroste během pár let velký zájem o investice do čistých a méně znečišťujících technologií. Zároveň předpokládáme v roce 2020 růst ceny na 12 až 15 euro a v roce 2030 až na 30 euro,“ dodal Fousek.

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení se musí povolenky kupovat. Ekonomická krize snížila výrobu a tím i emise, takže povolenek byl na trhu nadbytek a ceny padaly.