Požární cvičení s kompletní evakuací budovy

Důlní závod 1 vznikl sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná 1. 1. 2015. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

V darkovské lokalitě Důlního závodu 1 proběhlo neohlášené požární cvičení. Jeho součástí byla vůbec první evakuace zaměstnanců správní budovy v historii OKD, záchrana osob pomocí výškové techniky i ukázky hasičských zásahů včetně resuscitace.

Zaměstnanci sice dostali informaci, že se takové cvičení někdy uskuteční, ale neznali přesný termín,“ popisoval požární technik OKD Pavel Kolčař s tím, že vše bylo pojato realisticky. A to se zakouřením prostor elektrickým vyvíječem dýmu umístěném v přízemí, hlášením požáru inspekční službě na číslo 3333 a vypnutím veškeré elektřiny. Výtahy nejezdily, turnikety dole u vrátnice byly odblokovány. „Ochranka o našem plánu věděla a chovala se tak, aby nenastaly nějaké zádrhely,“ pokračoval Kolčař.

Čtěte také:
Z Paskova už odváží technologie
Likvidaci Paskova přežije těžní věž

Evakuace podle něj proběhla zdárně, bez paniky i újmy na zdraví během cesty po schodech. „Na každém ze šesti pater byli inspekční službou určení zaměstnanci, kteří zodpovídali za vyvedení všech kolegů. Venku potvrdili, že jsou evakuováni všichni až na dva, kteří zůstali ve čtvrtém patře a mávali bundami z okna,“ popisoval požární technik. Ohrožené zaměstnance následně svezli hasiči vysokozdvižnou plošinou. HBZS zaměstnancům a zaměstnankyním správy OKD předvedla hašení hořícího benzinu pomocí vodního, sněhového i práškového hasicího přístroje. Zasahující hasiči z Karviné s velitelem Marianem Mrózkem pak ukázali vyproštění řidiče z vozidla po dopravní nehodě, likvidaci požáru automobilu i samotné poskytování první pomoci. Oživování na fi guríně nechávali přítomné také vyzkoušet. „Bylo to velmi užitečné. Člověk nikdy neví, co ho může potkat. S požárem ani nehodou bych se samozřejmě osobně raději setkat nechtěla, ale kdyby se tak stalo, jsem připravená,“ uvedla účetní Darina Hermanová. Ta si poprvé v životě vyzkoušela i poskytování srdeční masáže v rámci předlékařské první pomoci.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech