
Pražský magistrát vytvořil expertní skupinu pro oblast energetiky a dodávek zemního plynu, která se zabývá dopady energetické krize. Skupina připraví plán postupu pro případ, že by Praha měla nedostatek plynu. Jednou z možností je snižování teplot v budovách nebo zastavení provozu zařízení náročných na energie. ČTK to řekl městský radní Jan Chabr (TOP 09).
Spotřeba plynu v Praze za prvních pět měsíců letošního roku bez započtení vlivu počasí podle červencového vyjádření předsedy představenstva Pražské plynárenské Martina Pacovského meziročně klesla téměř o 16 procent.
„V rámci krizového štábu byla zřízena skupina pro oblast energetiky a zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu. Evropská komise rozhodla o snížení spotřeby minimálně o 15 procent. My na tom (úsporných opatřeních) již od začátku července pracujeme,“ řekl Chabr.
Vyhláška o stavu nouze v plynárenství a způsobu zajištění standardu dodávky plynu podle radního městu dává přesné úkoly a určuje regulační stupně, které by se týkaly fyzických i právnických osob. „Hlavní město proto vytváří soubor opatření. Kromě těch dlouhodobých koncepčních, kdy se snažíme snižovat spotřebu elektrické energie, tak jsou to i věci, které budeme muset implementovat v rámci jednotlivých městských organizací,“ řekl Chabr.
Jedním z kroků by mělo být snížení teploty, na kterou budou jednotlivé objekty a prostory vytápěny. V současné době je podle něj uvažováno o 21 stupních Celsia. Chabr uvedl, že ale nelze vyloučit, že to bude méně. Dalším opatřením by mohlo být omezení na spotřebu energie velmi náročných zařízení, jakými jsou například akvaparky s tobogany.
„Šetřit bude muset bohužel nejen stát, ale i domácnosti,“ řekl Chabr. Jednotlivé městské organizace budou mít v případě nouze povinnost najít okamžité úspory, dodal-
Město podle Chabra již dlouhodobě snižuje svou energetickou náročnost například v souvislosti s veřejným osvětlením, kdy jsou staré sodíkové výbojky nahrazovány úspornějšími LED zářivkami, které spotřebují až o desítky procent méně elektrické energie. LED svítidel je na 10 000 z celkem asi 130. 000 lamp v metropoli.
Magistrát schválil koncem dubna dvoumiliardovou půjčku Pražské plynárenské na nákup plynu do zásobníku na příští zimu. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou. Hlavním důvodem růstu cen plynu na burzách jsou události související se situací v Rusku a na Ukrajině a nestabilita dodávek plynu do Evropy.