„Plyn nemusí stát 170 eur za megawatthodinu, ale jeho cena může být několikanásobná,“ varoval v rozhovoru pro Forbes.cz předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Zákazníci, kterým brzy skončí fixace, by se měli připravit na tvrdý náraz v podobě až sedminásobných záloh.
„Je to problém, který nyní není tolik vidět, ale je to podobné jako u refixací hypoték,“ uvedl Pacovský s tím, že do konce roku se konec fixací dotkne zhruba deseti procent ze současných více než 460 tisíc zákazníků Pražské plynárenské. Podle šéfa třetího největšího dodavatele plynu v Česku nás v tomto ohledu čeká nejhorší zima, jakou pamatujeme. Pak by se však situace i díky vznikajícím LNG terminálům a dalším alternativním cestám plynu do Evropy měla snad uklidnit.
Pacovský okomentoval rovněž hospodaření Pražské plynárenské. „Obecně letos budeme rádi, když si sáhneme na pozitivní výsledek hospodaření. Protože náklady, které nyní máme s obsluhováním financování a vůbec všeho, jsou nesmírné,“ řekl.
Pacovský je přesvědčen o tom, že domácnosti plyn mít budou. „Nejvíce se ale obávám toho, že se budou omezovat dodávky plynu do průmyslu a ten bude trpět. A to bude mít nepřímý dopad na domácnosti. Takže sice bude fajn, že všichni budou mít doma plyn, ale bude neskutečně drahý a lidé do toho nebudou mít práci,“ vyslovil velmi temnou prognózu šéf Pražské plynárenské.
Speciální daň by dopadla na zákazníky
Ten okomentoval rovněž návrhy na speciální zdanění neočekávaných zisků v energetice. „Podle mě v konečném důsledku jakákoli daň vždycky dopadne na zákazníka. Dopad takových věcí je opravdu třeba si plně uvědomit. Ale nechci to více komentovat, protože vnímám, že ta diskuse je směřována k výrobcům energií, nikoli k obchodníkům. Ale kdyby to bylo míněno i pro obchodníky, tak se to samozřejmě promítne do koncové ceny. I proto, že nyní žádné nečekané zisky nemáme,“ uvedl Pacovský.
Podle něj se plyn vrátí zpět do rozumně akceptovatelného stavu. Současná situace není problém zemního plynu, ale dodávek z Ruska. Plyn je součástí transformace energetiky v rámci Green Dealu a je také nutnou součástí energetického mixu. To, že dnes řešíme určitou situaci, která je výsledkem špatné diverzifikace, dle mě není chyba zemního plynu,“ řekl.