Pražská plynárenská žádá město o 2 miliardy

Firmě zkomplikovaly fungování dodatečné garance Operátorovi trhu s elektřinou (OTE), zvýšené finanční nároky si podle něj vyžádala rovněž povinnost mít vyšší zásoby plynu.

Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun. Informaci serveru Seznam Zprávy ČTK potvrdil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj jde o pomoc s vyrovnáním peněžních toků, takzvaného cash flow. Ve hře je několik variant řešení včetně půjčky, řekl ČTK Chabr.

Radní uvedl, že firmě zkomplikovaly fungování dodatečné garance Operátorovi trhu s elektřinou (OTE), zvýšené finanční nároky si podle něj vyžádala rovněž povinnost mít vyšší zásoby plynu. Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií a jejím vlastníkem je hlavní město.

Způsobů, jak situaci řešit, je podle Chabra několik. První je, že by město společnosti peníze půjčilo a ona je splácela. Druhou je, že by se stalo garantem a zajistilo tak úvěr, který by firmě poskytla banka. Třetí možností je navýšení základního kapitálu – to je ale podle Chabra složité kvůli dodržení evropské legislativy.

Radní zdůraznil, že zvažovaná pomoc s cash flow neznamená, že by firma byla v problémech, nebo dokonce krachovala. „S podobnou situací se potýkají další firmy,“ řekl ČTK. Jednání podle něj stále pokračují.

Habeck: Německá závislost na ruském plynu je hloupá

Pražská plynárenská zásobuje plynem a elektřinou zhruba 425 000 odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding ovládaná hlavním městem Prahou.

Evropská komise (EK) minulý týden zveřejnila návrh na snížení závislosti EU na ruském plynu o dvě třetiny do konce letošního roku. Zcela ukončit dovoz fosilních paliv z Ruska hodlá výrazně před rokem 2030. EK také navrhuje, aby státy EU měly povinnost naplnit do 1. října každého roku zásobníky s plynem na 90 procent jejich kapacity.

Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu už zhruba dvacítka dodavatelů. Největší z nich, skupina Bohemia Energy, ukončila činnost v polovině října. Měla asi 900 000 zákazníků.