PRE vyplatí na dividendách 1,7 miliardy

Skupina PRE má více než 800 tisíc zákazníků a zaměstnává přes 1500 lidí. Foto: wikipedia.org Jiří Matějíček

Společnost Pražská energetika (PRE) vyplatí letos svým akcionářům dividendu 445,35 koruny za akcii před zdaněním. Celková částka určená k výplatě je asi 1,7 miliardy korun. Rozhodla o tom valná hromada firmy.

Jde o podobnou výši výplaty ze zisku jako v předešlých letech, loni byla dividenda zhruba o osm korun nižší. Akcionáři firmy schválili i výplatu tantiém členům představenstva, závodní a dozorčí rady společnosti. Celkem bude vedení vyplaceno 24,2 milionu korun, částka je totožná jako v minulých letech. Členům představenstva připadne zhruba třetina této částky. Novou členkou sedmičlenné dozorčí rady firmy zvolili akcionáři Colette Rückertovou-Hennenovou. V radě nahradila jejího dosavadního místopředsedu Bernharda Becka, kterému skončilo funkční období.

Čtěte také:
Energetika dostává největší šok za 70 let
Češi žádají energetickou soběstačnost

Skupině PRE, která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, klesl loni mírně čistý zisk o 0,6 procenta na 2,85 miliardy korun. Celkové výnosy naopak vzrostly o 8,1 procenta na 21,9 miliardy korun. Skupina loni dodala svým zákazníkům 5,94 terawatthodiny elektřiny a 469 gigawatthodin zemního plynu. U elektřiny to bylo meziročně o 1,4 procenta méně, u plynu naopak o 21,2 procenta více.

Hodnota dosaženého hrubého zisku před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) dosáhla výše 5,051 miliardy korun. Vůbec poprvé tak překročila hodnotu pěti miliard korun. Tento výsledek představuje proti předchozímu roku navýšení o 3,7 procenta,“ uvedl dnes předseda představenstva PRE Pavel Elis. Samotná Pražská energetika a.s. loni meziročně zvýšila čistý zisk o 12,8 procenta na 2,6 miliardy korun.

Skupina PRE má více než 800 tisíc zákazníků a zaměstnává přes 1500 lidí. Mezi její základní aktivity patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Na zbylé akcionáře připadá zhruba půl procento.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří například firma PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, společnost PREdistribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok. Další dceřinou společností je firma eYello CZ, která pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu, nebo společnost Kormak, která zajišťuje inženýrské, projekční a stavební práce v distribučních sítích.

V roce 2019 došlo k dalšímu rozšíření Skupiny PRE. Akvizicí společnosti Voltcom se podařilo doplnit interní kapacity v oblasti projektování, inženýringu a výstavby sítí nízkého a vysokého napětí. Portfolio obnovitelných zdrojů energií bylo doplněno o větrnou elektrárnu Horní Částkov o výkonu čtyři megawatty,“ dodala ve své výroční zprávě firma.