Doba čtení:1 m, 22 s
Dnes je součástí komplexu dolu Jan Karel úpravna uhlí a teplárna společnosti Dalkia Česká republika. Foto: wikipedia.org David Szymik

Mezi nejhorší důlní neštěstí v dějinách českého hornictví patří výbuch v karvinském dole Jan Karel, při kterém 5. března 1885 zemřelo 108 horníků. Exploze byla tak silná, že v jedné ze sousedních šachet sloužících k větrání vyvrhl důlní vozík až do dvacetimetrové výšky. Těsně před nehodou havíři v dole razili nové chodby a podle všeho porušili zákaz používat výbušniny. Jejich exploze iniciovala metan a následně uhelný prach.

Je zjevné, že vzplanutí metanu nahromaděného u stropu iniciovalo lokální explozi, která zvířila uhelný prach a následovala vlastní ničivá exploze heterogenní směsi vzduchu, metanu a uhelného prachu,“ uvádějí autoři knihy Memento důlních nehod v českém hornictví o důlní katastrofě, která patří k pěti nejhorších na území současné České republiky. Vůbec nejvíce horníků – 319 – zemřelo v květnu 1892 na dole Marie v Březových Horách u Příbrami.

Čtěte také:
Co je to Skoronehoda?
Prisko ještě OKD nevlastní

Druhé nejtragičtější neštěstí (a nejhorší na Karvinsku) se stalo v červnu 1894, kdy při požáru na dolech Františka a Jan Karel zahynulo 235 havířů. Následuje výbuch a následný požár na dole Nelson III. v Oseku u Duchcova, při němž v lednu 1934 zemřelo 142 lidí. Životy 108 horníků si pak kromě tragédie z března 1885 v dole Jan Karel vyžádal také požár na Dole Dukla v Havířově-Dolní Suché v červenci 1961. Jeho příčinou byl omylem spuštěný a posléze vznícený pásový dopravník.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje