Doba čtení:1 m, 30 s
Ilustrační foto: OKD

Vláda schválila předčasné důchody pro dalších asi 350 horníků. Ministři odsouhlasili návrh ministerstva práce a sociálních věcí iniciovaný hornickými odbory, aby všichni havíři, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn, mohli jít do důchodu o pět let dříve. Informaci přinesla Česká televize. Dosud platila omezující podmínka, která zaručovala předčasnou penzi jen havířům, kteří si limit odpracovali do roku 2008.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o příspěvek ke zmírnění sociálního napětí v Moravskoslezském kraji, na který má vliv také špatná situace v těžební firmě OKD. Tu způsobily především nízké ceny uhlí. „Je možné uvažovat i o dalším rozšíření podmínek pro dosažení předčasných důchodů. Mělo by se ale jednat o součást komplexních opatření, která pomohou řešit problémy v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji,“ řekl Sobotka.

Je to poměrně malý počet lidí, náklady jsou únosné a horníci si to jistě zaslouží, dodala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Předčasné důchody horníků prosazovala především s ohledem na postupující útlum těžby a propouštění v OKD, omezené možnosti bývalých horníků najít si jinou práci i fakt, že v okolních evropských zemích jsou předčasné hornické důchody standardem.

Návrh na úpravu nařízení vlády z roku 2009, která se k předčasným důchodům vztahuje, vláda projednávala už před měsícem, tehdy ale byl proti ministr financí Andrej Babiš. Po jednání s odboráři a vedením OKD ale názor změnil.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) při návštěvě odborářů těžařské firmy OKD koncem února upozornil na to, že práce horníků je velmi těžká a specifická. Proto si také tato skupina zaslouží specifické zacházení. Řada horníků se normální penze ani nemusí dožít. „Bylo by nespravedlivé a nekorektní vůči těm horníkům, kteří jsou v té situaci nyní, aby byli v rozdílných podmínkách než jejich předchůdci,“ dodal Bělobrádek.