Doba čtení:56 s
Ilustrační foto: OKD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zareagoval na otevřený dopis hornických odborů a odpověděl, že ČSSD předčasné důchody horníků podporuje. Jejich schválení blokuje hnutí ANO. Server iUHLI.cz má dopis k dispozici. Sdružení hornických odborů OKD (SHO) v dopise Sobotkovi vytýká, že neřeší jejich situaci.

„Materiál předložila do vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. ČSSD nařízení předčasných odchodů horníků do důchodu podporuje, schválení na vládě blokuje hnutí ANO, proto bylo zatím projednávání materiálu přerušeno. Budeme hledat koaliční shodu,“ sdělil ČTK premiér.

Dodal, že je připraven pozvání hornických odborů přijmout a sfárat. „Nebude to pro mě nová zkušenost, v minulosti jsem již měl možnost se opakovaně při sfárání do dolu s těžkou prací horníků seznámit,“ uvedl Sobotka.

Odboráři upozorňují na to, že se dlouhou dobu snaží dojednat spravedlivé důchody pro horníky. Usilují o to, aby všichni havíři chodili do penze dřív. Řešilo by to i chystané zavírání dolů a propouštění. Dosud se dřívější odchody do důchodu týkají jen těch, kteří fárali už před rokem 1993 a stanovený počet směn odpracovali do konce roku 2008.