Spor mezi Teplárenským sdružením ČR a ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) kvůli studii společnosti Vupek-Economy nabírá na obrátkách. Důvodem jsou data ve studii. Podle Teplárenského sdružení ČR mohla být totiž zveřejněním dat ve studii za rok 2013 porušena práva dotyčných subjektů na ochranu dat. Ministerstvo to popřelo. Ředitel Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Martin Hájek následně serveru iUHLI.cz řekl, že poskytovatelé dat byli neeticky uvedeni v omyl.
Mluvčí MPO František Kotrba včera serveru iUHLI.cz sdělil, že při zpracování studie nebyla zpracovatelům ze strany ministerstva průmyslu a obchodu poskytnuta žádná statistická data. S názorem Teplárenského sdružení ČR se prý ministerstvo nemůže ztotožnit. „Podle našich informací získával zpracovatel prognózy vstupní údaje pro svou studii od jednotlivých těžebních, teplárenských a elektrárenských společností s tím, že tyto subjekty byly srozuměny, k jakým účelům budou jejich data využita. Poskytovaly je tedy dobrovolně a s vědomím, že budou zveřejněna,“ uvedl Kotrba.
Na tato slova však velmi rychle zareagoval ředitel TS ČR Hájek. „Vyjádření pana Kotrby pokládám za ryzí alibismus. Ministerstvo hloupě hazarduje s důvěrou provozovatelů tepláren, kteří příště nemusí žádná data nad rámec zákonných povinností poskytnout a nikdo se jim nebude moci divit,“ konstatoval.
Hájek upozornil na to, že společnost Vupek-Economy sbírala data od teplárenských společností s vědomím a posvěcením MPO. Odkázal přitom na přípisy od MPO a firmy Vupek-Economy, které má server iUHLI.cz k dispozici.
[quote text_size=”small” author=”Ředitel TS ČR Martin Hájek”]Ministerstvo hloupě hazarduje s důvěrou provozovatelů tepláren, kteří příště nemusí žádná data nad rámec zákonných povinností poskytnout a nikdo se jim nebude moci divit
[/quote]„Poskytovatelé dat byli informování pouze o tom, že data budou využita pro studii určenou pro rozhodování vlády, nikoli že budou plošně zveřejněna za jednotlivé společnosti. Tím byli poskytovatelé dat přinejmenším neeticky uvedeni v omyl. Pokud pan Kotrba tvrdí, že poskytovatelé dat byli informováni o tom, že poskytnutá data budou zveřejněna, pak neříká pravdu,“ tvrdí ředitel Hájek.
Zásadní výhrada teplárníků se týká historických statistických dat o spotřebě uhlí za rok 2013. Sami zpracovatelé uvedli jako jeden ze zdrojů dat MPO. „Domnívám se, že ministerstvo bude muset velmi důkladně prověřit, o jaká data se jednalo, a doporučoval bych, aby velmi rychle změnilo svůj poněkud arogantní přístup k této politováníhodné záležitosti, která může mít i právní dohru,“ uvedl Hájek.
Studie byla zpracována na základě smlouvy o dílo mezi MPO, odborem hornictví a Vupek-Economy z března 2015. Bude jedním z podkladových dokumentů MPO k Analýze potřeb uhlí pro teplárny a energetiku ČR.
Studie mimo jiné potvrdila, že zrušení limitů je pro pokrytí prokázaných potřeb hnědého uhlí nezbytné. Bilance potřeb a zdrojů hnědého uhlí o výhřevnosti nad 14 MJ/kg ukázaly na nedostatek tříděného hnědého uhlí ve všech variantách těžeb i na schodkovost bilance potřeb a zdrojů ostatních druhů „teplého“ hnědého uhlí (hruboprachů) pro teplárny.
Mohlo by vás zajímat
Teplárníci kvůli studii kritizují ministerstvo
Ministerská studie vyvolala ostré reakce