Doba čtení:1 m, 12 s
Podle prezidenta Petra Pavla by mělo být i součástí plánu i to, kolik za energetickou bezpečnost budeme ochotni v budoucnu zaplatit. Foto: Petr Pavel

Česká republika nemá jasný a srozumitelný plán jak transformovat energetiku v následujících letech. Je potřeba ho vypracovat nejméně do roku 2030, řekl prezident Petr Pavel na závěr dvoudenní návštěvy Ústeckého kraje na zámku Jezeří na Mostecku.

Česko se nachází podle Pavla v prostředí energeticky provázaném s okolními státy. „Nemáme ani kompletní obrázek o stavu energetiky, který by zohlednil nejen situaci u nás, ale právě ve vazbě na ostatní státy, především na Německo,“ uvedl prezident. Připravované zákony situaci podle něj neřeší.

Většina Čechů podporuje jádro

U kulatého stolu na zámku Jezeří, který se tyčí nad hnědouhelným lomem, se odborníci podle Pavla shodli, že je potřeba vypracovat konkrétní plán, který zohlední dynamiku vývoje v energetice. „A k tomu plánu harmonogram, co a dokdy se musí udělat, abychom naplnili potřeby energetické bezpečnosti v naší zemi,“ uvedl. „Předmětem dalších jednání bude zřejmě i to, kolik za energetickou bezpečnost budeme ochotni v budoucnu zaplatit,“ řekl.

Jak se bude vyvíjet trh s energiemi v ČR, má vliv podle Pavla na to, jak se bude vyvíjet ekonomika a konkurenceschopnost firem.

Vedle energetiky a přeměny průmyslového kraje Pavel, který má několik let trvalé bydliště v Černoučku na Litoměřicku, debatoval se zástupci kraje a neziskových organizací o sociální problematice a vyloučených lokalitách.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa