Doba čtení:2 m, 27 s
Most. Foto: Oldřich Hájek

Stát by měl k otázce prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí přijmout stanovisko a říct, co s regionem Mostecka zamýšlí. Konkrétně jaké kroky chce vláda učinit, aby se nezaměstnanost, která je v okrese Most nyní druhá nejvyšší v ČR, alespoň nezvyšovala. Navrhovaný sociální fond by situaci nevyřešil, netýká se totiž navázaných profesí. V rozhovoru pro server iUHLI.cz to řekl primátor města Most Jan Paparega.

Podle primátora bude otázka limitů pro Mostecko zásadní. Musí být zřejmé, jestli uhlí bude stát v budoucnu potřebovat, nebo ne. „A teď se odprostím od toho, zda prolomit či neprolomit, řešíme to již dlouho, dávali jsme několik prohlášení. Když se limity prolomí, fajn, zůstane tu nějaká kontinuita. Pojede to v kolejích, v jakých je to dnes. Můžeme se bavit o tom, jestli stát za této situace bude schopen najít s těžaři společnou řeč, jak dát do regionu více finančních prostředků,“ dodal.

Paparega upozornil na to, že v případě prolomení limitů jsou lidé před vyvlastněním chráněni horním zákonem. Politici by ze sebe měli sundat tíhu rozhodnutí a podzákonnou normu zrušit. „Vždyť to ještě neznamená, že se bude těžit. Musí se udělat proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a těžební firma musí se domluvit se všemi vlastníky nemovitostí. To je dlouhý a nejistý proces. Vyvlastňovací usnesení v zákoně již není a lidé jsou tak vlastně chráněni dvakrát,“ dodal primátor.

A pokud se těžaři s lidmi nedohodnou, tak stejně uhlí těžit nebudou. Pro region by to ale byla další nejistota, která by trvala dalších čtyři nebo pět let. Za nesmyslnou také považujeme tezi, aby se uhlí zachovalo pro budoucí generace. Tím není řečeno nic jiného, něž že se uhlí vytěží později. „To je také špatně, neboť ani takové rozhodnutí nedává vlastníkům nemovitostí v Horním Jiřetíně a horníkům žádnou konkrétní odpověď. A to se nebavíme o nákladech na útlum a znovuobnovení těžby,“ poznamenal primátor.

Paparega o problémech Mostecka jednal také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Minulý týden vládu společně s Ústeckým primátorem Oldřichem Bubeníčkem a předsedou Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richardem Falbrem vyzval, aby vláda v květnu kvůli limitům uskutečnila v květnu výjezdní zasedání přímo v Mostě.

Sobotka koncem ledna nastínil možnost vzniku sociální fondu, který by v případě zachování limitů pomohl regionům postiženým útlumem těžby. Peníze by čerpal z vyšších poplatků za vytěžené uhlí. Podle Paparegy to není špatný nápad. Pokud o tom ale politici uvažovali, tak měli fond přivést v život již před deseti lety. Ve fondu by totiž již dnes byly peníze. O konci těžby na lomu ČSA se navíc mluví dvacet let. Dvacet let mohou politici předpokládat, že těžba skončí. Sociální fond navíc neřeší problém navázaných profesí, upozornil primátor.

Dodal, že také není příliš reálné přesvědčit horníka, kterému je dnes 50 let a od 20 let pracuje na šachtě a je zvyklý dělat svou práci, aby na posledních deset let aktivního pracovního života otočil a naučil se něco jiného.