Prioritou předsednictví bude snížení závislosti na ruském plynu

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Foto: wikipedia.org

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) včera jednal se zvláštním zmocněncem ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti Václavem Bartuškou. Snížení závislosti na ruském plynu a ropě bude podle Beka prioritou českého předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině roku.

Vláda se v reakci na ruskou invazi musí opřít o odbornou expertizu. Oslabení závislosti na ruském plynu a ropě bude prioritou českého předsednictví v Radě EU,“ uvedl na twitteru Bek.

Bartuška v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že Česko je schopné pokrýt výpadky ropy i plynu z Ruska. Problém by podle něj neměl být ani s jaderným palivem, doporučil nicméně být připraven i na černé scénáře. Dopady ruské invaze na Ukrajinu totiž budou zřejmé v příštích dnech a týdnech.

iUHLI.cz před ruským plynem varuje dlouho

Do Česka podle zmocněnce může proudit nejen ruský plyn, ale i jiného původu, a to z Rotterdamu. „Otázkou samozřejmě je, jak moc plynu by zmizelo z evropského trhu a jakým způsobem by byl v rámci Evropy přepravován. Protože výpadek v řádku miliard kubíků by samozřejmě bylo obtížné zvládnout i napříč evropským kontinentem,“ řekl webu.

Ruský prezident Vladimir Putin včera ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.