Doba čtení:1 m, 42 s
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Prvnímu bloku jaderné elektrárny Dukovany, který je nyní odstaven kvůli potížím se svary na potrubí, vyprší koncem roku povolení k činnosti. ČEZ prý ale zatím nové povolení nezíská, napsal server lidovky.cz.

„Řízení o vydání nového povolení pro dlouhodobý provoz bude s největší pravděpodobností přerušeno,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Zároveň ale předpokládá, že zhruba o dva až tři měsíce bude prozatím prodloužena platnost nynějšího povolení. První dukovanský blok je nyní v provozu už třicet let. To je doba, po jejímž uplynutí musel ČEZ požádat o nové povolení.

Řízení o vydání nového povolení pro dlouhodobý provoz bude s největší pravděpodobností přerušeno

O tom, že je situace pro ČEZ mnohem závažnější, než jeho šéfové připouštěli, svědčí i další slova Drábové, která očekává, že navzdory dřívějším optimističtějším očekáváním nebudou kromě zmíněného jaderného bloku po Novém roce v provozu ani další dva reaktory. Ze čtyř dukovanských bloků tak budou v lednu pořád odstaveny tři, což pro ČEZ znamená další ztráty v řádu miliard korun.

Čtěte také:
Zachrání Dukovany parní lokomotiva?
Drábová kritizuje ČEZ kvůli Dukovanům

Drábová zatím nepřipouštěla možnost, že by její úřad mohl nařídit úplné a konečné zastavení činnosti prvního dukovanského bloku. Pokud ale bude dlouhodobé povolení – byť se zpožděním – vydáno, bude zřejmě obsahovat určité podmínky, jejichž nesplnění by znamenalo, že příslušné rozhodnutí ztrácí platnost. ČEZ tak nejspíš bude v příštích letech pod mimořádně silnou a permanentní kontrolou regulátora.

Problémy jádra byly hlavním důvodem, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. Server iUHLI.cz oslovil analytiky s dotazem, zda by případná eskalace problémů v jaderných elektrárnách nemohla vrátit ještě tuto vládu k diskusi o přehodnocení rozhodnutí o prozatímním zachování limitů na lomu ČSA. Analytik BH Securities Petr Hlinomaz se domnívá, že přes problémy, které Dukovany provázejí, důvod k přehodnocování limitů není.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Český jaderný plán je nereálný
ČEZ má dvě jaderné dcery

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa