Doba čtení:1 m, 58 s

Média dlouhodobě informují o energetice zkresleně, ba přímo tendenčně. Leckdy z neznalosti, jindy záměrně. Výsledkem je pro laiky zmatek. Příklad Deníku N to ukazuje jasně.

„Výroba energie z uhlí by se mohla začít výrazně omezovat někdy po roce 2030. Jsme na to připraveni?“ To jsou slova, uvádějící anketu progresivního Deníku N (zde). Ve skutečnosti uzavření prvních dvou velkých uhelných elektráren Česku hrozí již za rok. A za další rok začnou zřejmě následovat ty ostatní. Kvůli nerentabilitě. Její největší příčinou je emisní povolenka. O tom, jak hrozící situaci vyřešit jedná konečně ministerstvo průmyslu. Zda a jak se mu to povede, nikdo neví. Deník N přesto, jako by se nechumelilo, píše o odstavování uhelných elektráren „někdy po roce 2030“. Redakce buď nesleduje dění, nebo čtenářům záměrně zamlčuje realitu, nebo ví něco, co neví nikdo další.

Samozřejmě, každý informovaný ví, že první náhradní plynový paroplynový zdroj se v Česku stěží objeví před rokem 2030. A tím pádem také ví, že pokud se nemáme do té doby propadnout do dovozního deficitu ve výši asi 30procent spotřeby elektřiny, tak musíme udržet uhelné zdroje v chodu. A s nimi teplárny, které čelí stejným problémům.

Durčák: Odchod od uhlí nesmí být živelný

Jenže mezi informované, tedy ty, kteří se o problematiku podrobněji zajímají, bohužel nelze zařadit většinu národa. Logicky, koho by energetika zajímala, že? Jenže právě na to progresivisté a jejich Zelená fronta sází. Jinak by nemohli na veřejnost vypouštět takové nehoráznosti, jako je třeba úvod zmíněné ankety. Nebo jiné hrubě manipulativní tvrzení, které obsahuje přímo titulek článku s anketou: „Bude elektřina dražší kvůli konci uhelných elektráren?“

Tato otázka je položená zcela cíleně, protože na ni v podstatě nelze odpovědět ano. Tedy pokud nebude právě mluvit o situaci, kdy by za dva roky skončila většina uhelných elektráren ČEZ. Pak by nám elektřina akutně chyběla, což by se se značnou pravděpodobností mělo projevit růstem ceny. Ale jinak? Ceny elektřiny zvyšuje Green Deal a s ním spojená politika. Což musí redakce Deníku N opět vědět. Stejně, jako musí vědět, že ji bude zvyšovat ještě dlouho. Minimálně do té doby, než posílí elektrické sítě. A těžko pak její ceny budou klesat, protože protežované občasné zdroje energie je potřeba každých 20 let vyměňovat. I to jistě v redakci vědí. Přesto dají svému článku jednoznačně manipulativní titulek a vlastně celé téma. Protože cenový problém je úplně někde jinde, než v uhelných elektrárnách.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa