Proč ty ústecké opičky řeší uhlí?

Doba čtení:1 m, 57 s

Richard Falbr. Foto: commons.wikimedia.org

Sociální demokrat Richard Falbr si vzal na paškál ústecké radní. Vadí mu, proč se vyjadřují k otázkám uhlí, které s jejich městem vůbec nesouvisí. Možná jen plavou s proudem a omílají jako opičky témata, která se už zoufale dlouho skloňují stále dokola. Radní města Ústí nad Labem totiž přijali usnesení, že se staví proti pokračování těžby v Ústeckém kraji, kde se aktuálně jedná o tom, zda budou limity těžby prolomeny či nikoli. Píše to server ParlamentniListy.cz.

Hnutí ANO jasně deklarovalo, a to včetně ministerstva životního prostředí, že je proti prolomení těžebních limitů. Označení ústeckých radních za ústecké opičky je velmi úsměvné, sdělil sereveru iUHLI.cz radní Martin Mata. „Jestli si pan Falbr myslí, že se po někom opičíme, netuším po kom. Pokud jsme pro něj laboratorní opičky, tak se tomuto experimentu s naším zdravím vzpíráme,“ řekl serveru iUHLI.cz radní pro životní prostředí David Daduč.

„Přijal jsem tuto jejich zprávu s rozpaky. Předně mě napadlo, proč by se město, které těžbou vůbec není dotčené, mělo vyjadřovat k této věci. Kolik z občanů Ústí se cítí těžbou uhlí v jiném okrese reálně ohroženo? Vědí vůbec, na kterých lokalitách se těží,“ ptá se bývalý europoslanec, někdejší odborový předák a senátor za Mostecko Falbr, který stojí v čele Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

Poznamenal, že není rozumné obětovat vlastní zdroje nerostných surovin a dovážet je za cenu toho, že se před úřady práce zdvojnásobí fronty. Chybí plán „b“ zaměstnanosti, který se ani za posledních 20 let nepodařilo zrealizovat. „Jaké usnesení přijmou radní města Ústí, až nezaměstnanost v Mostě dosáhne 20 procent? Heslo ústeckých radních ‚prosperita občanů‘ se pak v rámci kraje může dostat do úplně jiného světla,“ upozornil bývalý odborový předák.

Několik desetiletí na dokončení restrukturalizace Ústeckého kraje nebylo podle Falbra moc úspěšných. „Česká republika nemůže říct, že by v tomto byla úspěšná. Máme ještě několik měsíců, než vláda s konečnou platností rozhodne, co dál. Využijme tento čas k hledání optimálního řešení pro rozvoj Ústeckého kraje a přestaňme se strašit průmyslem – je to to, co tento kraj živí,“ dodává Falbr.

Radní města budou stanovisko rady města předkládat 18. února na zastupitelstvu. Zastupitelé po vládě také požadují, aby v příštích letech podle potřeby pomáhala horníkům s přechodem na zaměstnání mimo těžbu hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi.