Prodá Křetínský Pražskou teplárenskou?

Ilustrační foto. EP Energy

Energetický a průmyslový holding (EPH) jako většinový akcionář vyčlenil část akciové společnosti Pražská teplárenská. Jedenáct areálů a kotelen na levém břehu Vltavy se sdruží do společnosti PT měření. Rozhodla to valná hromada společnosti. Podle některých informací z hlavního města Prahy, které je menšinovým akcionářem, může jít o přípravu na prodej části společnosti. Informaci přinesl server E15.cz.

Pražská teplárenská zásobuje teplem zhruba 265.000 pražských domácností, administrativní a obchodní centra a velké průmyslové podniky. Dodává také elektrickou energii. Firma disponuje 39 tepelnými zdroji a teplárenskými sítěmi o celkové délce 696 kilometrů.

O možném prodeji zastaralých kotelen, které potřebují významnou investici, mluvili pražští radní už loni. Tehdy o koupi projevil zájem menšinový akcionář, společnost Dalkia. Praha, která prostřednictvím Pražské teplárenské Holding ovládá zhruba třetinu Pražské teplárenské, a pro kterou by podle odhadů mohl obchod přinést zhruba dvě miliardy korun, se k tomu oficiálně nevyslovila. Odštěpení firmy se ale radní nebrání. Na úterním jednání jej totiž podle informací ČTK schválili.

O vyčlenění části firmy na žádost většinového akcionáře jednala valná hromada Pražské teplárenské Holding, jejíž souhlas je k podobnému kroku nezbytný. EPH jako hlavní akcionář drží v Pražské teplárenské zhruba tři čtvrtiny akcií, o zbytek se dělí Praha s drobnými akcionáři.

V textu určeném pražským radním se píše, že vznik PT měření nebude mít na akcie vlastníků žádný vliv, majitelům zůstanou stejné podíly v nově vznikající společnosti stejně jako v Pražské teplárenské. V materiálu je ovšem zároveň zmínka o „případné změně akcionářské struktury“ PT měření.

Z účetní závěrky společnosti vyplývá, že Pražské teplárenské loni klesl čistý zisk o 22,5 procenta na 794,9 milionu korun a celkové tržby se snížily o 8,7 procenta na 5,73 miliardy korun.