Prodej Počerad ovlivnil tajemný muž

Šéf hnutí ANO Babiš na otázky ohledně Jakuba Skavroně neodpověděl. Foto: iUHLI.cz

Jméno Jakuba Skavroně, bývalého šéfa akvizic v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) Daniela Křetínského, bylo donedávna známé jen pár zasvěcencům z energetického sektoru. Nedávno však pořádně rozvířil vody.

Skavroň vzbudil letos na jaře rozruch svojí spoluprací s dnes již bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Tomu měl mimo jiné radit ohledně prodeje elektrárny Počerady ze Skupiny ČEZ společnosti Czech Coal miliardáře Pavla Tykače. Jen týden poté, co prodej elektrárny neprošel dozorčí radou ČEZ, byl za Ministerstvo financí nominován do dozorčí rady České exportní banky, napsal server ihned.cz.

Čtěte také:
Babiš hrozí dozorčí radě kriminálem
Babiš vrtí psem, každá kauza dobrá

Volba Skavroně může být pro mnohé překvapivá. Jeho jméno se začalo v kuloárech skloňovat hlavně letos v dubnu. Došlo to tak daleko, že Skupina ČEZ vydala bez dalšího komentáře velmi neobvyklé dementi, ve kterém popírala, že by měl Jakub Skavroň pověření jednat se zahraničními bankami o rozdělení společnosti či prodeji elektrárny Počerady.

Podle několika zdrojů Hospodářských Novin (HN) se Skavroň účastnil téměř všech jednání mezi ČEZ a Babišem, na kterých se prodej Počerad probíral. Sám Babiš nakonec téma politicky využil a proti prodeji se ostře vymezil. Jak lidé z ČEZ, tak od Pavla Tykače kladli část viny právě i Skavroňovi.

Bylo to šílené, sami jsme netušili, co se děje. Volali nám vysoce postavení bankéři z londýnského City, kteří ČEZ financují, kdo že je to ten Skavroň, že je kontaktuje s údajným mandátem od nás a od ministra Babiše,“ řekl HN již v dubnu vysoce postavený manažer ČEZ, který nechtěl být jmenován.

Když HN kvůli této kauze Skavroně v dubnu kontaktovaly, odmítl se k tématu vyjadřovat. „Nemůžu to komentovat. Není tu žádný oficiální ani neoficiální mandát,“ řekl a zavěsil. Na SMS ohledně své nominace do dozorčí rady ČEB nereagoval. Stejně tak nechal dotazy bez odpovědi i sám Babiš.

Mohlo by vás zajímat: