Prodejci tuhých paliv podvádějí ve velkém

Uhl1

Ilustrační foto: Imagio.cz

 

Prodejci tuhých paliv loni šidili. Ve druhém pololetí roku, tedy v období, kdy si spotřebitelé nejčastěji doplňují zásoby tuhých paliv na zimu, Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila nedostatky ve více než 40 procentech případů. Prodejcům uložila 40 pokut v celkové výši 442.500 korun. ČOI to uvedla v tiskové zprávě.

ČOI provedla celkem 129 kontrol a porušení povinností inspektoři zjistili při 53 kontrolách. Ve 30 případech prodejci porušili prodávající zásady poctivosti prodeje tím, že nedodrželi povinnost prodávat výrobky ve správné hmotnosti, míře nebo množství, případně neumožnili spotřebiteli překontrolovat si správnost těchto údajů.

Kontroly prodeje tuhých paliv ve skladech i jejich dodávek při rozvozu prokázaly, že zdaleka ne všichni dodavatelé dodržují zásady poctivosti prodeje. Objednané množství paliva není ve skutečnosti dodáno a je nesprávně účtováno, spotřebitelé nejsou seznámeni s cenou paliva, povinnými údaji o výrobci, o druhu paliva nebo jeho vlastnostech.

ČOI vydala zákaz používání čtyř kusů úředně neověřených měřidel a zakázala prodej 760 kusů dřevěných briket a 40 kusů palivového dřeva v celkové hodnotě 42.464 Kč. Vzhledem k zjištěným nedostatkům byla akce zaměřená na prodej tuhých paliv zařazena do plánu kontrol na rok 2015.