Produkce ČEZ je pro Bitcoin málo

Dle spotřeby v posledním týdnu by bitcoin za celý rok spotřeboval přes 74 TWh elektřiny. Foto: pixabay.com

Divoký kurzový vývoj bitcoinu přinesl v posledních týdnech historický rekord jeho energetické náročnosti. Dle spotřeby v posledním týdnu by bitcoin za celý rok spotřeboval přes 74 TWh elektřiny. Pro srovnání celá energetická skupina ČEZ, tedy včetně jejich zahraničních aktivit, v loňském roce vyrobila necelých 61 TWh elektrické energie.

Analýzou energetické náročnosti bitcoinu se dlouhodobě zabývá Cambridgeská univerzita, která pro tento účel vytvořila Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI). Tento index dokonce v reálném čase poskytuje odhad celkové spotřeby celé „sítě“ bitcoinu. Univerzita bere v úvahu odhadované absolutní minimum výdajů na elektřinu, na základě předpokladu, že by všichni těžaři používali energeticky nejúčinnější zařízení dostupné na trhu. Odhad horní hranice udává naopak absolutní maximum celkových výdajů na elektřinu na základě nejhoršího předpokladu, že všichni těžaři vždy používají nejméně energeticky účinný hardware dostupný na trhu, dokud je provoz zařízení z hlediska elektřiny stále ziskový. Výsledný odhad spotřeby pak vychází z předpokladu, že těžaři používají koš ziskového hardwaru, nikoliv jediný model, napsal server kurzy.cz.

Čtěte také:
Bitcoin „sežere“ elektřiny jako dvě Česka
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko

Energetická náročnost bitcoinu se začala zvedat především v průběhu roku 2017. Letošní globální eskalace zájmu o bitcoin znamenala na jaře nové maximum. Absolutní odhadovaný vrchol lze nalézt 13. května, kdy v návaznosti na dění v síti bitcoinu v předcházejících 7 dnech šlo anualizovanou, tedy roční spotřebu, odhadovat na téměř 144 TWh elektrické energie. Horní pásmo teoretické spotřeby tehdy Cambridgeská univerzita odhadla dokonce na zhruba 510 TWh. Minimálně činila zhruba 46,5 TWh.

Pro porovnání energetické náročnosti bitcoinu možno zmínit celý globální bankovní systém. Dle Galaxy Digital v návaznosti na odhady spotřeby energie v bankovních datových centrech, bankovních pobočkách, bankomatech a datových centrech se celková roční spotřeba energie bankovního systému odhaduje na necelých 264 TWh.