Prolomení na Bílině je pro hnutí ANO varianta
Ministerstvo životního prostředí nevylučuje prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu Bílina, tuto možnost ale v tuto chvíli automaticky neschvaluje, potvrdil dnes České televizi (ČT) ministr Richard Brabec (ANO). Pro hnutí ANO je to varianta, o které jsou členové schopni se odborně bavit a na základě konkrétní potřeby palivového mixu o ní diskutovat, dodal.
Otázka prolomení limitů není podle Brabce ani tak politická, jde spíš o otázku reálného použití uhlí. Chce proto slyšet, jak bude uhlí, které se nachází za limity, využito v zájmu České republiky. A kolik uhlí a na co ČR v dlouhodobém horizontu potřebuje. Rozhodnutí už nelze příliš odkládat, protože těžaři budou muset v případě prolomení i zachování limitů udělat jasné kroky.
„Jestliže hovoříme o veřejném zájmu, tak je to především uhlí pro teplárny,“ uvedl Brabec. Zároveň upozornil na to, že z roční těžby kolem 40 milionů tun uhlí jde do tepláren pouhých sedm milionů tun.
K otázce dlouhodobě vysoké nezaměstnanosti v regionu ministr zmínil fakt, že v roce 1993 pracovalo v Mostecké uhelné (MUS) více než 16.000 lidí. Od té doby se počet lidí v uhelných společnostech, které jsou právními nástupci MUS, snížil. Například v Severní energetické dle výroční zprávy pracuje přibližně 850 lidí. Pokud je dnes tedy hlavním argumentem nezaměstnanost, proč se v průběhu dvaceti let neřešil problém těch 15.000 propuštěných, poznamenal.
Z údajů Úřadu práce vyplývá, že v nezaměstnanost v okrese Most v prosinci činila 12,8 procenta, bez práce bylo téměř 10.000 lidí. Hůře je na tom jen okres Bruntál. Nezaměstnanost v velé ČR v prosinci vzrostla na 7,5 procenta. Bez práce tak bylo 541.914 lidí. Z krajů je na tom nejhůře tradičně Ústecký, kde je podíl nezaměstnaných 10,7 procenta (60.824 nezaměstnaných).
Podle Brabce je samozřejmě každé pracovní místo dobré. Na druhé straně jsou ale zájmy širšího regionu. Rozhodlo by se o vystěhování dvou tisíc lidí a zásadně by se změnil jejich život. „V Litvínově se dostanete na několik set metrů od těžební jámy. A samozřejmě se totálně změní kvalita života 25.000 lidí,“ řekl Brabec.
Podle něj je velmi důležité vědět, zda stát uhlí z hlediska energetické koncepce potřebuje. Ze Státní energetické koncepce a surovinové politiky prý jasně vyplývá, že Česko by se obešlo bez uhlí, které je minimálně za limity lomu ČSA.
Související články