V lomu Bílina, který provozují Severočeské doly ze Skupiny ČEZ, se bude těžit hnědé uhlí za limity. V případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická, zůstávají limity naopak zachovány. Rozhodla o tom dnes vláda na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem.
Vláda nakonec schválila variantu, kterou navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Mimo jiné počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit. Podle Brabce se dnes podařilo dojednat kompromis kompromisů.
“Těžební limity na dole ČSA zatím zůstávají zachovány. Sám budu mít lepší spánek, pokud se ukáže, že uhlí z této lokality nebudeme vůbec potřebovat. Závisí to zejména na rozvoji jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů a naplňování Státní energetické koncepce. Dnes by tedy bylo neodpovědné tvrdit, že se v budoucnu skutečně bez tohoto uhlí obejdeme. Ohledně dolu ČSA proto platí, že budeme každoročně do roku 2020 vyhodnocovat plnění Státní energetické koncepce,” dodal ministr Mládek.
Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová serveru iUHLI.cz sdělila, že dnešní rozhodnutí vlády nepřineslo ve věci pokračování těžby na lomu ČSA nic nového. Severní energetická nyní v rámci zbývajících těžitelných zásob upřesní detailní plán útlumu těžby, který v posledních letech již zahájila. „Pokud budoucnost ukáže potřebu využít zásoby uhlí na lomu ČSA, bude to možné nejdříve v roce 2030 a za obrovských finančních nákladů na obnovu přerušené těžby,“ upozornila mluvčí.
Čtěte také: Prolomit limity na ČSA za pět let znamená problém
“Jsem rád, že po letech, když byl problém těžebních limitů neustále odsouván, se této vládě podařilo udělat zásadní krok a zajistit uhlí pro české teplárenství. Byl to krok nesnadný, nicméně je bezpochyby krokem zodpovědným vzhledem k zájmu naší země a její energetické bezpečnosti v příštích desetiletích i zhruba k milionu šesti stům tisícům českých domácností, které jsou závislé na centrálních zdrojích vytápění z hnědého uhlí. Zdražení tepla až o jednu třetinu by hrozilo v případě nutnosti převést uhelné teplárny na plyn,” uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
„Z rozhodnutí vlády jsme jednoznačně zklamáni. Ministři, kteří navštívili Mostecko, nás ujišťovali, že vláda letos o prolomení limitů konečně rozhodne, tedy o dole Bílina i dole ČSA. Stávající rozhodnutí s komentářem, že se budoucí vlády budou moci k rozhodnutí o dole ČSA vrátit, považujeme za neochotu řešit a vyřešit letitý problém, který odsouvaly i předchozí vlády,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega. Poznamenal, že je to rozhodnutí, kterým musejí být zklamáni jak příznivci, tak odpůrci prolomení těžebních limitů.
Teplárenské sdružení ČR vítá uvolnění zásob uhlí na lomu Bílina. „Vláda dnes dala svým rozhodnutím statisícům domácností v České republice základní jistotu, že bude k dispozici domácí hnědé uhlí pro výrobu cenově přijatelného tepla. Na toto rozhodnutí však musí navázat další kroky, které zajistí, že bude v praxi skutečně naplňována Státní energetická koncepce,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.
Z hnědého uhlí se v České republice vyrábí necelá polovina veškerého tepla pro rozvod. Teplo vyrobené v teplárnách z hnědého uhlí využívá přibližně 650 tisíc domácností, což je více než dvě pětiny všech domácností připojených na dálkové vytápění. Na výrobu tepla se loni spotřebovalo šest milionů tun hnědého uhlí. To je zhruba šestina z více než 35 milionů tun celkové spotřeby hnědého uhlí v energetice ČR.
Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!