Doba čtení:2 m, 25 s
Podle nynějšího návrhu novely vládního nařízení budou nově propuštění horníci dostávat měsíčně příspěvek 8000 Kč, pokud pracují převážně v podzemí, nebo 5300 korun, pracují-li převážně na povrchu. Foto OKD

Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří by v budoucnu mohli kvůli útlumu těžby přijít o práci, by měli znovu získat nárok na státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací dolů. Vyplývá to z návrhu novely vládního nařízení připraveného ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), jehož aktivitu OKD vítá.

Propouštění horníci měli nárok na státní příspěvek od května 2016. Nařízení tehdy podle mluvčího OKD Ivo Čelechovského vláda vytvořila na míru OKD. Souviselo s insolvencí, do které se firma dostala, a následnou restrukturalizací vyplývající z reorganizačního plánu. Nárok na příspěvek horníci měli, pokud firmu opustili do dubna 2018. Poté OKD převzal prostřednictvím své společnosti Prisko stát a zaměstnanci nárok na tento státní příspěvek ztratili.

Čtěte také:
Darkovskou dílnou prošly i největší kombajny
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Uvolněným zaměstnancům s převažujícím výkonem práce v podzemí hlubinného dolu byl poskytován měsíční příspěvek ve výši 8000 korun a 7000 korun zaměstnancům s výkonem práce na povrchu,” uvedl Čelechovský. Podle svého věku a doby, kterou v OKD odpracovali, mohli zaměstnanci příspěvek pobírat po dobu od tří měsíců až do pěti let.

Podle nynějšího návrhu novely vládního nařízení budou nově propuštění horníci dostávat měsíčně příspěvek 8000 Kč, pokud pracují převážně v podzemí, nebo 5300 korun, pracují-li převážně na povrchu. Takové příspěvky dostávají podle nařízení vlády z října 2016 zaměstnanci deseti firem, které se zabývají těžbou uhlí nebo uranu, pracovníků OKD se to ale netýká.

Jsme velmi rádi, že MPO nás v tomto podpořilo, čímž se odstraňuje dlouhodobě nevyvážený stav mezi zaměstnanci OKD a zaměstnanci jiných těžebních společností,” uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková s tím, že tuto změnu společnost OKD už před časem sama navrhovala MPO i ministerstvu financí.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V dolech pracuje zhruba 8400 lidí, z čehož 2000 jsou cizinci, zejména Poláci.

MPO v aktuálním dokumentu uvádí, že na základě vládního nařízení z května 2016 požádalo o příspěvek celkem 1340 žadatelů, kterým bylo do začátku letošního roku vyplaceno 236,4 milionu korun. Část peněz některým zaměstnancům ještě zbývá vyplatit, jde zhruba o 52 milionů korun. Lidé, kteří už mají příspěvek ve výši 7000 korun odsouhlasený, ho budou nadále dostávat ve stejné výši.

V aktuálním návrhu novely vládního nařízení z května 2016 MPO dále uvádí, že kvůli útlumu dolů v letech 2020 až 2026 v OKD ubude téměř 6300 pracovních míst. Okolo 2500 lidí se podle ministerstva budou týkat přirozené odchody (starobní důchod a fluktuace zaměstnanců), propuštěno by tak mohlo do roku 2031 být přes 3700 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly