Doba čtení:51 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Protest horníků ve všech dolech skončil. Vláda a stávkující horníci podepsali dohodu, jejíž znění vyznívá lépe pro horníky. Dohoda byla podepsána v sobotu 17. ledna v Katovicích za přítomnosti polské premiérky Ewy Kopazcové. Právní či disciplinární kroky proti stávkujícím horníkům se neuskuteční. Napsal to polský hornický server nettg.pl.

Z dohody vyplývá, že Varšava požádá Evropskou komisi o využití tzv. Evropského investičního fondu pro sektor těžby černého uhlí. Stát už také netvrdí, že chce zlikvidovat čtyři nejvíce prodělečné doly. Dá jim ještě šanci, aby se během osmi měsíců vnitřně restrukturovaly tak, aby mohly být zprivatizovány nebo přešly pod některé státní subjekty polské energetiky.

Polsko také převede většinu méně prodělečných dolů do nové státní firmy. Dluhy firmy Kompania Węglowa (KW), která je největší těžební společnosti v Evropské unii, zůstanou v prázdné skořápce. Předčasné odchody horníků do důchodu budou pro stát třikrát dražší než pro zaměstnance jiných odvětví a stát ještě musí vytvořit v polském Slezsku tisíce nových pracovních míst.