Protiuhelní aktivisté se šikují na začátek prázdnin

Na akce aktivistů se nepochybně dobře připraví i policisté. Foto: Facebook Limity jsme my

Na konci školního roku, od 27. června do 1. července uspořádají ekologičtí aktivisté další klimakemp. Při prvním, který se konal vloni na Mostecku, pronikli do dolu Bílina, kde je zadržela policie.

Přesné místo konání zatím není známé. I letos se ale chtějí aktivisté „postavit těžbě a spalování uhlí“. Je proto pravděpodobné, že se opět vrátí na sever Čech. Policisté vloni označili protestující jako levicové extremisty, napsal server e-mostecko.cz.

Čtěte také:
Policie zasáhla proti aktivistům správně
Policie zadržela v Bílině i novináře ČT

„Situace v České republice nás opět nutí přikročit k akci. Vláda neustále provozuje flotilu starých uhelných elektráren, které slouží pouze pro výrobu elektřiny na vývoz do zahraničí a jsou zdrojem velkých příjmů pro uhlobarony. ČEZ nadále pokračuje ve svém plánu rozšířit těžbu hnědého uhlí na dole Bílina i za hranicí limitů těžby, které vláda prolomila v roce 2015. Zásadní debata o změnách klimatu, které ohrožují naší společnou budoucnost, a přechodu na čistou a spravedlivou ekonomiku prakticky neprobíhá,“ uvádí aktivisté k události na sociální síti.

Historicky první český klimakemp proti fosilním palivům měl vloni svoji základnu na okraji Horního Jiřetína. Kromě workshopů se účastníci vydali na úklid skládek, pochodovali na hranu lomu ČSA a poté pronikli na dno uhelného lomu Bílina. Tam několik desítek lidí zadržela policie.

Mohlo by vás zajímat:
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků