Doba čtení:1 m, 46 s
Lom Profen. Ilustrační foto: EP Energy

Německé těžební společnosti Mibrag, kterou provozuje firma EP Energy spadající do impéria Daniela Křetínského, klesl za letošní tři čtvrtletí hrubý provozní zisk (EBITDA) o čtvrtinu na 88 milionů eur. To je v přepočtu zhruba 2,4 miliardy korun.

Důvodem poklesu zisku bylo extrémně větrné počasí v prvním čtvrtletí, které negativně ovlivnilo ceny energií. To vedlo k menším prodejům uhlí pro klíčové zákazníky, jimiž jsou uhelné elektrárny Lippendorf a Schkopau. Na propadu se rovněž podílely nižší smluvní ceny uhlí oproti loňskému roku. Dočasně se zvýšily také náklady spojené s otevřením nových těžebních lokalit Peres a Domsen a zhoršily se také těžební podmínky v lomu Profen – Schwerzau.

Za celý letošní rok Mibrag stále očekává hrubý provozní zisk v rozmezí od 130 do 140 milionů eur. Celkové tržby firmy se od ledna do září snížily o sedm procent na 287 milionů eur, především kvůli nižším prodejům hnědého uhlí.

Mibrag vytěžil za prvních devět měsíců roku 13,5 milionu tun uhlí. Ve stejné obdobím loňského roku to bylo 15,4 milionu tun uhlí. Poklesly také prodeje uhlí, a to o 13 procent na 12,6 milionu tun uhlí.

Čtěte také:
Němci zavřou Křetínskému elektrárnu
Křetínského šachy, firmy zastřeší EPIF

Německá vláda počátkem ledna oznámila, že se chystá odstavit osm nejstarších a ekologicky nejnáročnějších hnědouhelných elektráren o celkovém výkonu 2,7 gigawattu. Opatření by se mělo dotknout elektráren, které provozují společnosti Mibrag, RWE a Vattenfall. Vláda schválila návrh zákona, podle něhož by tyto elektrárny měly být převedeny na takzvaný kapacitní trh a vyrábět elektřinu pouze při nedostatečném výkonu obnovitelných zdrojů. Po roce 2020 by jejich provoz měl být zcela zastaven.

Mibrag těží hnědé uhlí ve středoněmeckém uhelném revíru poblíž Lipska. Vlastní a provozuje dva otevřené uhelné doly Profen a Vereinigten Schleenhain s celkovou roční produkcí uhlí více než 20 miliónů tun. Kogenerační zdroje Lippendorf a Schkopau vyrábějí z uhlí dolů Mibrag elektřinu pokrývající roční spotřebu zhruba osm milionů domácností.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall
Provozní zisk EPH vzrostl na 22,5 miliardy Kč
Demonstrantů proti uhlí přišla jen hrstka