Provozy ČEZ navštívilo skoro čtvrt milionu lidí

Selfie před „reaktorovým sálem“ v Temelíně. Foto: ČEZ

Rekordních více než 224 tisíc zájemců o energetiku navštívilo v roce 2017 Infocentra a elektrárny Skupiny ČEZ po celé ČR. Největší zájem tradičně zaznamenaly přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

Apetit Čechů po tzv. technické turistice je stále silnější, svědčí o tom i statistiky návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ v roce 2017. Do energetických lokalit po celé České republice zavítalo historicky rekordních 224 357 lidí, což je meziročně o 11 procent více. Největší zájem se koncentruje do letních měsíců, lidé však na většinu lokalit jezdí po celý rok.

Dlouhodobým suverénem návštěvnosti a magnetem na turisty je jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na hřebenech Jeseníků. Loni sem dorazilo 97 661 turistů, což lokalitu řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje. Celkově už Dlouhé stráně vidělo více než milion lidí. S ohledem na umístění v ChKO je exkurze rozdělena na dvě části – prohlídku Infocentra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, a návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky, kam turistu pohodlně dopraví 6sedačková lanovka.

Prohlédněte si Dlouhé stráně:
Virtuální prohlídky ČEZ – Dlouhé stráně

Velkým lákadlem zůstávají i obě jaderné elektrárny. Do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra přijelo přesvědčit 38 042 návštěvníků. Zhusta využívanou novinkou roku 2017 byla možnost pořídit si selfie foto před maketou věrně imitující prostředí reaktorového sálu! Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo přes půl milionu lidí, přilákalo 31 619 návštěvníků. Obě jaderné elektrárny zajišťují prohlídky hned v několika cizích jazycích, a mezi účastníky exkurzí proto ani v roce 2017 nechyběly stovky zájemců z většiny kontinentů světa.

Podívejte se do nitra obou českých jaderných elektráren:
Virtuální prohlídky ČEZ – Temelín
Virtuální prohlídky ČEZ – Dukovany

Své fanoušky má také Infocentrum klasické energetiky umístěné v prostorách Nového zdroje v Ledvicích (2 557 lidí), stejně jako retrofitovaná elektrárna Tušimice II (1998 návštěvníků). Ta prošla mezi roky 2007 a 2012 grandiózní komplexní obnovou, díky níž se účinnost elektrárny zvýšila o 6 procent, a bylo dosaženo 14procentní úspory paliva na vyrobenou MWh. Zvědavi byli lidé také na jedinou černouhelnou elektrárnu Skupiny ČEZ v Dětmarovicích (1383 lidí), na vodní elektrárnu v romantické soutěsce pod hradem Střekov (964) nebo na paroplynový cyklus v Počeradech. Do společného areálu „paroplynu“ a klasické elektrárny dorazilo 258 lidí.

Nový zdroj v Ledvicích:
Virtuální prohlídky ČEZ – Ledvice

Uhelná elektrárna Tušimice po komplexní obnově:
Virtuální prohlídky ČEZ – Tušimice

Nový paroplynový zdroj v Počeradech:
Virtuální prohlídky ČEZ – Počerady