První odhady výsledků hospodaření NWR

Doba čtení:2 m, 20 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Dnes představí těžební společnost New World Resources (NWR) hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál (4Q) loňského roku i celý rok 2015. Podle analytika Fio banky Jana Rašky, který prezentoval jejich odhad, budou znovu relativně slabé, avšak meziročně půjde o zlepšení.

Společnost NWR podle našich odhadů za 4Q 2015 představí, obdobně jako v předchozích loňských kvartálech, relativně slabé výsledky hospodaření s pouze mírně kladným provozním ziskem EBITDA. Byť na úrovni výnosů se bude zřejmě jednat o nejlepší čtvrtletí v rámci roku 2015 a rovněž na meziroční bázi by mělo jít o zlepšení,“ uvedl Raška.

Na zveřejnění výsledků netrpělivě čeká česká vláda i odboráři OKD, kteří již vyhlásili stávkovou pohotovost na dole Paskov. Pokud by výsledky byly špatné, mohlo by to uspíšit insolvenci OKD. Klíčová bude zejména výše hotovosti.

Čtěte také:
Horníci vyhlásili stávkovou pohotovost
Mládek: Paskov bude uzavřen do konce roku

Analytici konkrétně očekávají meziroční nárůst výnosů o 5,2 % na 181,2 milionu eur, který podpořilo 16% zvýšení prodejů uhlí na 2,59 milionu tun. NWR již v polovině ledna zveřejnilo produkci, prodeje a ceny uhlí za 4Q 2015 i celý loňský rok, výnosy by tak neměly výrazněji překvapit.

Solidní prodeje uhlí – přičemž na růstu se podílelo výhradně energetické uhlí, jehož prodeje ve 4Q 2015 meziročně vzrostly o 35 % na 1,5 milionu tun – podporovaly nejen výnosy, ale i hotovost, která by se podle našich odhadů měla v posledním čtvrtletí loňského roku – po silnějším poklesu ve 3Q 2015 k úrovni 57 milionů eur – zvýšit na hladinu 70–80 milionů eur. Společnosti se rovněž dařilo zbavovat se přebytečných zásob uhlí.

Vedle výše zmíněného nárůstu prodejů i poklesu zásob by měly vývoj hotovosti ve 4Q 2015 podpořit pozitivní změny v pracovním kapitálu v podobě změn stavu pohledávek. Po výrazném nárůstu pohledávek o 21 milionů eur ve 3Q 2015 by v průběhu posledního kvartálu loňského roku mělo docházet k alespoň jejich částečnému poklesu s pozitivním dopadem do cash flow kolem 15 milionů eur.

NWR by tak podle našich odhadů mohlo ve 4Q 2015 zaznamenat solidní přírůstek hotovosti kolem 18 milionů eur na 70–80 milionů eur, nicméně v kontextu celého roku 2015 se hotovost nevyvíjela pozitivním směrem, když ještě na konci roku 2014 činila 128 milionů eur,“ napsal Raška.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) je očekáván za 4Q 2015 nevýrazný, kolem úrovně 4,7 milionu eur, kdy by jeho úroveň měla být tlumena negativní změnou stavu zásob. Výše zmíněné růsty prodejů uhlí a s tím související pokles stavu zásob se pozitivně projeví do výnosů, potažmo do vývoje hotovosti, nicméně do provozní ziskovosti to má negativní – i když pouze účetní – dopad prostřednictvím položky změny stavu zásob.

Mohlo by vás zajímat:
Účet za Paskov a Lazy: Až sto milionů eur
OKD zachrání jen vyhlášení insolvence
Bakala: Žralok pravdy a lásky