První vlna kotlíkových dotací je téměř u konce

Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina

O kotlíkové dotace projevovali lidé obrovský zájem. Foto: Kraj Vysočina

První vlna dotací na výměnu starých kotlů za nové ekologické je z 90 procent u konce. Předběžné výsledky ukazují, že největší zájem mají lidé o kombinované kotle na uhlí a biomasu, nejmenší zájem naopak o kotle jen na uhlí.

Po velkém zájmu veřejnosti skončil příjem žádostí v osmi krajích, další čtyři mají dotace sice také vyčerpané, ale dále přijímají žádosti do takzvaného zásobníku. Zbývá jen Středočeský kraj a Praha, řekla ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí (MŽP).

Zda už byly vyčerpány tři miliardy korun, které jsou pro první kolo dotací k dispozici, se ale podle MŽP ukáže až po vyúčtování projektů a na konci druhého kola. Na druhou část roku ho mají naplánované některé kraje, z čímž mohou souviset i podzimní krajské volby.

Čtěte také:
Na Hradecku už vyčerpali kotlíkové dotace
Pražany kotlíkové dotace nevzrušují

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) mluví o “české kotlíkové revoluci”. „Jen za téměř tři měsíce od spuštění příjmu první vlny kotlíkových dotací je jasné, že k roku 2018 bude vyměněno přes 20 tisíc kotlů za nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo,” řekl Brabec. Jeho úřad nyní jedná s Evropskou komisí, zda by bylo možné uvolnit další peníze nad rámec slíbených tří miliard korun.

Pro velký zájem žadatelů byl příjem žádostí v prvním kole skončen v šesti krajích. Jde o Královéhradecký, Jihomoravský, Plzeňský, Zlínský, Pardubický a Moravskoslezský kraj. S žádostmi navíc ukončily příjem také Ústecký a Jihočeský kraj. Obyvatelé Libereckého, Karlovarského, Olomouckého kraje a Vysočiny naopak mohou žádosti stále posílat. Přestože budou dotace vyčerpány, úřady si žádosti schovají do “šuplíku pro příště”.

Zhruba 40 procent žádostí přišlo podle předběžných výsledků MŽP na kombinované kotle na uhlí a biomasu. „Osm krajů také hlásilo velký zájem o tepelná čerpadla, a to v rozmezí od 15 do 25 procent. Kotle čistě na biomasu se pohybují u sedmi krajů v rozmezí od devíti do 40 procent,” uvedla Pospíšilová.

MŽP chce vyměnit v domácnostech zhruba 80 tisíc zastaralých kotlů za ekologičtější. Prostřednictvím krajů hodlá na tyto účely vynaložit devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit tři výzvy. Podmínkou EU bylo zahrnout do dotací nejen výměnu kotlů, ale i energeticky úsporná opatření, například výměnu oken nebo vyvložkování komína.

Mohlo by vás zajímat:
Vysočina chce další peníze na kotlíky
Hejtman tlačí na ministra kvůli kotlíkovým dotacím
Peníze do luftu