Pustí vláda horníky do penze dřív?

OKD stojkové rubání - Staříč (15)

Foto: OKD

Horníci, kteří pracují pod zemí, budou možná moci chodit do starobní penze o pět let dřív. Počítá s tím návrh novely zákona, který se chystá ve středu 22. července na svém zasedání v Ostravě projednat vláda. Uvedly webové stránky Sdružení hornických odborů SHO Havířov.

Dřívější důchod pro havíře navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Chce tak řešit propouštění hlubinných horníků kvůli zavírání dolů. Návrh však možná zablokuje ministr financí Babiš (ANO), proti jsou i lidovci. Ministerstvo práce přišlo s novelou už na jaře. Tehdy ji kabinet neschválil. Rozšířil jen skupinu havířů, kteří už nyní mohou odcházet na odpočinek o pět let dřív. Týká se to všech, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Už předtím byla penze o pět let dříve pro ty, kteří stihli odpracovat potřebné směny do konce roku 2008.

Čtěte také: Předčasné důchody horníků blokuje Babiš

Předčasný odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory. Argumentují tím, že podle studií se kvůli horšímu zdraví mnozí havíři důchodu nedožijí a že by opatření řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním. Podobné argumenty v podkladech pro vládu použilo i ministerstvo práce. Uvedlo také, že jiné důchodové podmínky pro horníky mají v Česku tradici třeba už z dob Rakouska-Uherska. Dřívější odchody horníků do důchodu umožňují i ostatní evropské státy.

Pokud by byl návrh schválen, horníci by chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech. Za sebou by měli mít 3300 směn v dole a 2200 směn v uranovém dole. Podle návrhu by se měl upravit také výpočet penze horníků. Stanovena je maximální částka, pro letošek by dosáhla 13 274 korun. V dalších letech by se zvyšovala o valorizaci.

Novela by měla podle plánu platit od října příštího roku. Ovšem může narazit již v koalici. S návrhem nesouhlasí ministerstvo financí. Změkčování důchodových podmínek odmítá. Chystané řešení kritizují i lidovci. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je nesystémové a představuje nebezpečný precedens pro případy masového propouštění.

Mohlo by vás zajímat:
Sobotka je rád, že OKD bojuje o přežití
Horníci si zaslouží dřívější penze